3 kľúčové faktory, ktoré oceníte pri boji s atopiou

Hľadáte čo najprirodzenejší spôsob, ako zmierniť príznaky atopickej dermatitídy? Atopia, často označovaná skrátka ako ekzém, je zložité zápalové ochorenie kože, ktoré moderná medicína zatiaľ ešte nie úplne pochopila. Aj v dôsledku toho sa šíria mnohé protichodné informácie o tom, čo to vlastne atopia je, čo ju spúšťa a, najmä, ako liečiť jej prejavy.

1) Atopická dermatitída nie je nákazlivá

Je nemožné „chytiť“ atopickú dermatitídu od niekoho, kto ju už má. Jedine, ak by ste boli priamym potomkom pacienta. Ak si kladiete otázku čo je atopia, tak vedzte, že sa jedná o dedičné ochorenie, prenášajúce sa z rodičov na dieťa. Má však súvis s ochoreniami ako senná nádcha či astma, v mnohých prípadoch sa vyššie zmienený problémy objavujú súčasne. Podľa výskumov existuje zhruba 50% šanca, že ak jeden z rodičov trpí astmou, sennou nádchou či atopiou (prípadne viacerými ochoreniami z týchto), získa ich aj jeho dieťa.

Najvýraznejšími príznakmi atopie sú suchá, sčervenaná a svrbivá pokožka, ktorá môže praskať, odlupovať sa a tvoriť mokvajúce pľuzgiere. Medzi sekundárne príznaky patria problémy so spánkom, emocionálny stres či vznik istého druhu sociálnych bariér.

2) Atopia – len jeden z mnohých druhov ekzémov

Hoci sa pojmy ako atopia a ekzém mnohokrát používajú na popis jedného a toho istého ochorenia, pravdou ostáva, že atopia ako taká je len jedným (aj keď najčastejším) z viacerých typov ekzematických ochorení. K nim patrí napríklad:

  • Kontaktná dermatitída, ktorá vzniká pri kontakte pokožky s dráždivou látkou (brečtan, vonné látky, latex),
  • Dyshidrotická dermatitída, spôsobujúca drobné pľuzgieriky na rukách a nohách,
  • Neurodermatitída, charakteristická tvorbou šupinatých miest na pokožke hlavy, na tvári alebo na tele; býva sprevádzaná lokálnym svrbením postihnutých miest,
  • Seboroická dermatitída, ktorá má za následok suché a šupinaté škvrny žltkastej farby na pokožke hlavy a na tvári.

atopia

3) K zhoršeniu prejavov atopie môže dôjsť aj vďaka vplyvom prostredia

Bojovať s atopiou je veľkou výzvou aj preto, že existuje mnoho spúšťačov, ktoré môžu spustiť či zhoršiť príznaky ochorenia. Prvý a veľmi dôležitý krok vedúci k zvládnutiu tohto ochorenia spočíva v pochopení a identifikovaní špecifických spúšťacích mechanizmov, pôsobením ktorých vzniká svrbivá a suchá pokožka. Druh krok je relatívne jednoduchý: ak poznáte vplyvy, ktoré vašu situáciu zhoršujú, snažte sa im vyhnúť kedykoľvek sa dá.

K najbežnejším spúšťačom dráždivých ekzematických prejavov patria:

  • Drsné čistiace prostriedky, výrobky do domácnosti či kozmetika, ktorá obsahuje agresívne vonné látky,
  • Chladné a suché počasie,
  • Roztoče,
  • Dráždivé textílie ako vlna a niektoré syntetické materiály.