Aké múzeá v Českej republike navštíviť?

Pokiaľ ste sa rozhodli vydať sa po potulkách Českou republikou, máme pre vás tipy na krásne múzeá, ktoré stoja za navštívenie. Možno ich poznáte, možno nie. V každom prípade stojí za to ich zaradiť na zoznam miest, ktoré tento rok v lete neminiete.

Sex Machines múzeum

V blízkosti Staromestského námestia leží múzeum plné sexi zariadení a pomôcok, ktoré sú navrhnuté tak, aby bolo sexuálne potešenie trochu mechanickejšie.

Možno, že artefakty budú niečím neznámym, ale pokiaľ je ťažké si fungovanie vecí predstaviť, múzeum bolo tak láskavé, že na figurínach demonštrovalo ich použitie. Od otvorenia svojich dverí v roku 2002 je dodnes jediným múzeom na svete, ktoré sa venuje výlučne sexuálnym nástrojom.

Múzeum má viac ako 200 sexuálnych expozícií rozložených na troch poschodiach priestoru. Okrem kopulačných stolov, železných korzetov a najrôznejších stimulačných čmáraníc nájdete aj roztrieštenie sexuálnych artefaktov, z ktorých niektoré siahajú až do začiatku 16. storočia. Existujú aj topánky, ktoré nosili staroveké grécke prostitútky, fotografie ľudskej sexuality, znepokojivo veľký erotický aparát z nemeckej ženskej väznice vytvorený na upokojenie „vrúcich pocitov“ väzňov a podobne.

Múzeum bolo populárne od začiatku, ale predstavitelia mesta to považovali za „nepríjemné“. Nie je prekvapením, že to urobilo o to príťažlivejšie, najmä medzi turistami z viacerých sexuálne potlačovaných miest.

Múzeum antropológie

Toto múzeum je zbierka ľudských lebiek, nehumánnych primátov, vzoriek vlasov, múmií (a hláv múmií) z Egypta, ako aj neúmyselne mumifikovaných ľudských pozostatkov, ktoré mali všetky poučiť a informovať o ľudskej rozmanitosti a evolúcii.

Múzeum bolo založené dvoma významnými antropológmi. Aleš Hrdlička, ktorý skvele vyvinul teóriu, že ľudia kolonizovali Severnú Ameriku krížením z Ázie cez Beringovu úžinu, teóriu, ktorú podporil dôkazy z kostrových pozostatkov, z ktorých mnohé sú v múzeu zahrnuté (za tento objav získal cenu Thomasa Henryho Huxleyho vo dvadsiatych rokoch). Druhým bol Henrich Matiegka, Hrdličkov spoluobčan a predseda antropológie na Karlovej univerzite, ktorý je zhodou okolností aj mužom, ktorý skúmal kosti v neďalekej kostnici v Mělníku.

Zbierka ukazuje najrôznejšie aspekty ľudského stavu, evolúcie, choroby a deformity, ktoré rozprávajú príbeh ľudského tela. Umelá i prirodzená mumifikácia sú zastúpené artefaktmi, jedným z fascinujúcich telesných zážitkov v tomto 100-ročnom koncepte Aleša Hrdličky na preskúmanie jeho antropologických vášní.

Kúsky tejto výstavy pochádzajú čiastočne z Hrdličkových svetových ciest a vykopávok, ktoré sa odohrávali väčšinou v USA (predovšetkým na Aljaške), pričom väčšina z nich bola zhromaždená medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Spolu s egyptskými múmiami múzeum obsahuje osem mumifikovaných hláv a 23 ľudských lebiek a niekoľko dlhých kostí.