Ako spoznať nedostatok, tak potrebného horčíka?

Ste stále unavení, nemáte chuť do jedla, trápi vás migrény či svalové kŕče? Možno máte nedostatok horčíka! Tu nájdete ďalšie varovné signály. 

Ako ich Horčík dôležitý? 

Horčík je pre naše telo veľmi dôležitý, a preto by sme si mali jeho hladinu v krvi strážiť. Je to minerálna látka, ktorá nám stráži hladinu cukru v krvi a ovplyvňuje cievy, svaly, kosti i zuby. Odporúčaná denná dávka horčíka je pre ženy cca 300-330 mg. V prípade, že je žena tehotná alebo dojčiaca 400 mg. Ak viac športujete alebo máte väčšiu fyzickú námahu pri práci mala by byť vaša hladina horčíka tiež vyššia. 

Telo si samo neporadí 

Horčík si telo samo vyrobiť nezvládne. A preto je potrebné ho telu dodávať v potravinách, ktoré ho obsahujú napr. Banány, avokádo, zelenina a horká čokoláda. Veľký zdroj horčíka sú tiež orechy, celozrnné pečivo, mliečne výrobky, ryby, hydina a sójové bôby. Horčík je možné doplniť aj v podobe tabliet. 

Varovné signály nedostatku horčíka 

depresia 

Horčík reguluje hormóny napr. Serotonín ovplyvňujúce citové rozpoloženie a vyvažuje hladinu cukru v krvi, ten znižuje úzkosť a depresiu. 

nespavosť 

Horčík zvyšuje hladinu neurotransmiteru Gaba, ten podporuje relaxáciu a spánok. Magnézium napomáha uvoľneniu a tým i lepšiemu spánku 

Bolesť hlavy a svalové kŕče 

S vápnikom slúži horčík k regulácii svalových pohybov. Ak máte veľa vápnika a málo horčíka môžu sa svaly v akejkoľvek časti tela dostať do kŕče. Nedostatok horčíka sa tiež prejavuje bolesťou svalov, tiky v očiach či nohách, migrénami, únavou, môže viesť až k poruchám funkcie srdcového i kostrového svalstva. 

zlá pleť 

Trápi vás akné, růžovka, ekzémy. Aj kožné problémy môže spôsobiť nízka hladina horčíka v krvi.