Ako sa starať o kožené topánky

Kožené topánky nie sú rozhodne lacnou investíciou. Napriek tomu je rad ľudí uprednostňuje pred ostatnými topánkami. Dôvodom toho je fakt, že aj keď kožené topánky nie sú práve lacnou investíciou, sú nadmieru kvalitné. A kto si nechce každý mesiac kupovať obuv, siahne práve po koženej obuvi, ktorá má tendenciu vydržať aj dlhé roky. Ak patríte k ľuďom, ktorí uprednostňujú koženú obuv, ponúka sa otázka, ako sa o kožené topánky starať. Chcete ich predsa udržať čo najdlhšie v ako novom stave alebo nie?

Pravidelne impregnujte

Kožené topánky sú náchylné k popraskaniu, preto je potrebné ich pravidelne impregnovať. V ideálnom prípade by ste ich mali impregnovať vždy, keď plánujete vyraziť na prechádzku. Najlepšie urobíte, keď koženým topánkam (či už sa jedná o mokasíny alebo poltopánky) doprajete rovno tri vrstvy impregnácia. Vďaka impregnáciu sa do topánok nebude vsakovať voda, teda sa predíde ich popraskaniu a všeobecnému poškodeniu.

Čistite šetrne

Aj kožené topánky sa môžu zašpiniť Sú to predsa len topánky. V prípade kožených topánok si však musíte dať pozor na to, aby ste ich čistili dostatočne šetrne. Spôsob čistenia sa líši podľa toho, aké topánky vlastníte. Pokiaľ máte topánky z lakovanej kože, postačí vám len vlhkú flanelovej handričku. Ak ste majiteľom skôr hladkých topánok, odporúčame investovať do špeciálnych krémov, ktoré sa na topánky nanáša vždy len v tenkej vrstve.

Opatrne na kožené semišky

Pod koženými topánkami sa však skrývajú aj semišové topánky. Nečistoty zo semišových topánok sa odstraňujú z pomocou gumeného kefy, prípadne je vhodné kúpiť penové prípravky, ktoré hravo odstránia väčšie nečistoty. Pokiaľ chcete nečistoty len zotrieť, postačí vám vlhkú handričku s hrubším povrchom.

Doprajte topánkam dovolenku

Aj keď kožené topánky (rovnako ako iné topánky) majú slúžiť na chodenie, mali by sme topánky striedať. Nenoste kožené topánky každý deň, ak teda nemusíte. Dávajte im chvíľky oddychu, aby zvnútra poriadne uschli.