Ako vyčistiť rúru od nečistôt?

Rúra je jedným z najpoužívanejších a zároveň najťažšie čistiteľných miest v kuchyni. Kvôli jej tvaru, zlé prístupnosti a zvyčajne aj dlhodobo zapekaným nečistotám musíte vynaložiť naozaj veľké úsilie, aby ste dosiahli aspoň mierne uspokojivého výsledku. My vám však teraz prinášame skvelý recept, vďaka ktorému bez ťažkostí a bez dlhé straty času bude vaša rúra opäť žiariť ako nová. Nepotrebujete už žiadne drahé chemikálie.

Čo budeme potrebovať?

Predtým, než sa pustíme do čistenia, je potrebné si nachystať potrebné suroviny na prípravu zmesi proti nečistotám, aby sa vám nestalo, že zrazu zistíte, že vám jedna z nich chýba. Zloženie prostriedku je veľmi jednoduché, a pritom prináša dlhotrvajúce a na prvý pohľad fantastický výsledok. Stačí, keď budete mať k dispozícii:

  • 0,25 litrov sódy
  • 10 gramov kyseliny citrónovej
  • 1 citrón
  • 1 liter vody
  • 2 lyžičky pracieho prášku (značky podľa vášho uváženia)

Ako čistiť sklo rúry?

Do sódy a kyseliny citrónovej nalejeme malé množstvo vody. Po premiešaní by mala zmes mierne zhustnúť asi do konzistencie smotany. Zmes aplikujte na rúru – na jej sklenenej časti ako je veko a nechajte ju tam asi 30 minút nanesenú. Dobu pôsobenia prostriedku môžete zvoliť s ohľadom na odolnosť nečistôt. Potom ju opatrne zotrite handričkou alebo hubkou; nečistoty pôjdu odstrániť veľmi ľahko.

Ako čistiť vnútro rúry?

Naplňte dostatočne veľkú nádobu vodou, vložte do nej na plátky nakrájaný citrón a prací prášok. Do vopred predhriatej rúry na 100 stupňov potom túto zmes umiestnite a nechajte ju asi 30 minút pôsobiť pri konštantnej a nemenné teplote. Výpary poruší vrstvu usadenín a vy ich potom veľmi ľahko môžete zotrieť hubkou alebo handričkou.

Čo by ste ešte mali vedieť

Tento spôsob je vhodný pre akýkoľvek typ rúry a je veľmi šetrný. Môžete ho využívať samozrejme aj niekoľkokrát po sebe, vždy keď sa vám častým používaním spotrebič znečistí. Po nanesení domáceho prostriedku je vhodné začať s čistením bez otáľania, aby vrstva usadenín opäť nezaschol.