Ako zatočiť s nespavosťou?

Nespavosť trápi nejedného človeka. Na vine môže byť nadbytok stresu, neustále premietanie plného to-do listu, aj zdravotné problémy či rodinné vzťahy. A tiež môže byť vinníkom iba modré svetlo, ktoré mozog nenechá ani chvíľku v pokoji. Aby ste však predchádzali zlému ranu a následnému neproduktívnemu dnu, prezraďme si, ako s javom nazvaným insomnia zatočiť.

Nový matrac ako záruka kvalitného spánku

Ak sa vám niečo má zaručiť o kvalitný spánok, potom je to nový matrac. Mýli sa ten, kto tvrdí, že kvalitný matrac vydrží s človekom do konca života. Či už by ste vlastnili ten najlepší penový matrac, nie je to tak. Matrac má skrátka svoju dobu trvanlivosti a musíte ju akceptovať. Vo chvíli, keď bude preležaná a stane sa tak nedostatočnou oporou vašej chrbtice, je načase zaobstarať si novú.

Vedľa penového matraca je možné kúpiť si aj latexovú verziu, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo je vo svete matracov v predaji. Nos ale neohŕňajte ani nad pružinovou klasikou, ktorá už dávno nie je tým, čo si pamätáte z detstva z prázdnin od babičky.

Bylinky sú prírodným spasiteľom

Že ste si matrac nedávno kupovali nový? Potom to asi oporou chrbta nebude. Nespavosť môže mať na triku spomínaný stres a nahromadené napätie čiže je vašou hlavnou úlohou jedno, a síce upokojiť sa. Pomocnú ruku podávajú bylinky, ktoré sú ďaleko lepšou voľbou ako príliš drahá a mnohokrát nefunkčná farmaceutika.

Konkrétne siahnite po medovke alebo levandule. V oboch prípadoch hovoríme o bylinkách, ktoré vedia človeka upokojiť a pripraviť ho na spánok. Môžete si z nich pripraviť čas, ale ani aróma tiahnuca sa izbou neznie vôbec zle a bude mať podobný účinok.

Unavte svoje telo

S nespavosťou však zatočíte aj tak, že svoje telo unavíte. Môžete sa pustiť do nejakej športovej aktivity, ale aj stačí, keď sa naložíte do horúcej vody. Doprajte si večer kúpeľ, ktorý vás unaví a ktorý telo pripraví na nadchádzajúcu noc. Po polhodine strávenej vo voňavej pene už nebudete chcieť nič iné ako spať. Napokon, po dlhej dobe.