Čo ste možno nevedeli o Staromestskej mosteckej veži

Pri návšteve Prahy vaše kroky pravdepodobne smerujú na Karlov most, ktorý tvorí jednu z dominánt hlavného mesta už nejaký ten piatok. Zatiaľ čo ešte v marci bol Karlov most plný turistov, aktuálne je to úplne inak. Karlov most už nie je ani zďaleka plný turistov, ale naopak tuzemských obyvateľov, ktorí sa konečne po rokoch po tejto pamiatke môžu prechádzať bez toho, aby vrážali do Číňanov alebo ľudí iných národností. A tiež majú ľudia konečne šancu zastaviť sa nerušene pri Staromestskej mosteckej veži, ktorá je doslova až obsiata najrôznejšími tajomstvami, záhadami a ďalším.

Ak ste si nikdy nepovšimli to, aká je Staromestská mostecká veža nádherná a čo všetko ukrýva, je načase sa u nej pozastaviť. Konkrétne si všimnite niekoľko vecí, vďaka ktorým nebudete brať Staromestskú mosteckú vežu za samozrejmosť.

Všimli ste si jednu z najzáhadnejších gotických sôch?

Staromestská mostecká veža v sebe ukrýva jednu z najzáhadnejších gotických sôch, ktoré by sme v celej Prahe iba našli. Ide o sochu, ktorú nájdete na vrchole schodiska, konkrétne na ochozu veže. Táto socha je pomenovaná ako ”Klíčník” alebo tiež “Vežník” a jedná sa o postavu, ktorá je dnes veľmi poškodená. Jeho tvár je pomerne znetvorená a nemá nos. Chýba mu tiež ľavá paža, na chrbte je jazva. V súčasnej dobe sa o význame, respektíve o vzniku sochy vedú naozaj veľké spory, neexistujú totiž žiadne archívne správy, ktoré by naznačovali, čo je vlastne táto socha zač. Práve preto sa jedná o jednu z najzáhadnejších gotických sôch, ktorú v Prahe nájdeme.

Veža plná tajomných nápisov

Rovnako tajomné sú nápisy, ktoré sa na Staromestskej mosteckej veži ukrývajú. Ide konkrétne o dva nápisy, ktoré sa objavili v minulom storočí. Nemajú bohužiaľ medzery medzi slovami a sú zaujímavé predovšetkým tým, že či už ich prečítame spredu alebo pospiatky, vždy znejú rovnako. Podľa odborníkov sa jedná o zaklínadlo, ktoré malo uvrhnúť zlých duchov do magickej slučky alebo pasce.