Foz Do Iguacu: Prírodný Park A Najkrajšie Vodopády Sveta

Na hraniciach dvoch juhoamerických štátov Argentíny a Brazílie sa neďaleko mesta Foz do Iguacu nachádza rozsiahly prírodný park, ktorého súčasťou sú okrem iného vodopády Foz do Iguacu, ktoré sú považované za najkrajšie vodopády sveta.

Národný park Foz do Iguacu

Národný park je otvorený celoročne každý deň, od októbra do marca od 9. hod. do 18 hod. a po zvyšok roka iba do 17. hod. Je ľahko prístupný taxíkom od miestneho letiska, vzdialeného 18 kilometrov od mesta Foz do Iguacu či od autobusového stanica, od ktorej jazdia pravidelne autobusy až k Foz do Iguacu. V „areáli parku jazdí aj malý vláčik v pravidelných 30-minútových intervaloch, ktorý Vás vyvezie až hore k stanici „zastávka pri vodopádoch“. Jeho služby využívajú väčšinou starší návštevníci alebo rodiny s malými deťmi. Ostatní si nenechajú ujsť príležitosť prejsť sa po areáli po chodníkoch a pozorovať pritom množstvo jedinečných druhov motýľov, exotických vtákov a ďalších vzácnych živočíšnych druhov. Prírodný park Foz do Iguacu je už od roku 1986 na zozname svetovej organizácie UNESCO.

Vodopády Foz do Iguacu

Vodopády Foz do Iguacu sú napájané vodami rieky Iguacu, ktorá od svojho prameňa v horách v blízkosti štátu Parana prejde cestu dlhú šesťsto kilometrov, než začne vytvárať jedinečné kaskádovité pereje. Pretože sa cestou vlieva do Iguacu niekoľko desiatok väčších prítokov, je sila rieky v “mieste Foz do Iguacu nepredstaviteľná. Vodopády sa skladajú z celkovo 180 až 350 perejí, ktorých počet závisí od aktuálneho množstva pretekajúcej vody. Hoci väčšina turistov prichádza k vodopádom z Brazílie, dá sa k nim dostať aj z argentínskej strany. K časti vodopádov na území Argentíny sa k nim dostanete oveľa bližšie, v Brazílii naopak budete mať oveľa lepší výhľad.

V blízkosti prírodného parku môžete tiež navštíviť Vtáčí park, ktorý je v súkromnom vlastníctve a zodpovedá tomu aj cena vstupného. Kto očakáva, že tu bude pozorovať všetky zvieratá vo voľnej prírode, bude sklamaný. Väčšina je zatvorená vo voliérach či v klietkach.

Pokiaľ pri národnom parku strávite viac času, odporúčame Vám aj návštevu najväčšej vodnej elektrárne sveta Itaipu, ktorá denne organizuje organizované prehliadky. Jedinečná je aj večerná svetelná a zvuková show, ktorá sa koná v piatok av sobotu.