Garniže ako šperk vašej domácnosti

Výber garniže obvykle veľmi podceňujeme. Dôvodom je to, že sme si príliš neuvedomili, že aj garniže môžu byť šperkom domácnosti. Rovnako ako šperky nosíme my ľudia – dotvárajú náš vzhľad, niekedy môžu byť dokonca dominantní – ich môžu nosiť aj naše domácnosti. A jedným zo spôsobov sú práve garniže na záclony. Už dávno totiž nejde len o jednoduché tyče, na ktoré zavesujeme záclony a závesy. Môžu byť veľmi vkusné a krásne.

Nezvyčajné koncovky

Ich vzhľad môže veľmi ovplyvniť napríklad to, aké zvolíte koncovky. Pre drevené garniže existujú napríklad koncovky krásne vybrúsené – napríklad do tvarov šišiek či iných ornamentov. Kúpiť si ale môžete aj napodobeninu drahokamov alebo koncovky, ktoré sú vyzdobené rôznymi trblietavými kamienkami. A tie už naozaj pripomínajú šperky v pravom slova zmysle.

Pozor na mosadz

Zvoliť si mosadzné garniže do domácnosti môže byť zaujímavou možnosťou, ako pritiahnuť pozornosť na túto časť izby. Pamätajte ale na to, že by ju mali sprevádzať aj ostatné prvky vo vašej miestnosti. Tak napríklad kľučky, úchytky alebo vodovodný kohútik v kuchyni by nemali byť v nerezovej farbe. Je ideálne, keby zodpovedali farbe vašej garniže.

Koľajnicové garniže

Veľmi pekne v interiéroch vyzerajú práve koľajnicové garniže, ktoré sa používajú pri zavesení do stropu. Nejedná sa o tyč ako takú, skôr o akúsi dráhu s koľajnicami, na ktorú sú pripevnené záclony či závesy. Môžu byť jednoradové až trojradové a ich výhodou je to, že nie sú vidieť. Dĺžka záclon a závesov tak môže byť po celej stene: od zhora až dole.

Správny výber materiálov

Už sme naznačili, že materiál garniže by mal zodpovedať ostatným materiálom použitých v miestnostiach. Do prírodne ladených interiérov sa skvele hodí drevo alebo jeho podarená imitácia. Moderné priestory zase budú preferovať skôr kovy. Dôležité je, že pokiaľ je v jednej miestnosti viac okien, všetky by mali mať rovnaké typy garniží a tiež záclon či závesov.