Láska bez podmienok je pre vzťah otca a dcéry dôležitá

Vzťahy otca a dcéry bývajú niekedy zložité. Máte svojho otca rada, a pritom niekedy máte dojem, že vlastne nevedel, ako sa k vám správať? Že v kritických chvíľach nebol tou skalou, o ktorú ste sa chcela oprieť? Čo vlastne čaká dcéra od otca a naopak otec od dcéry? Ako sa môžu stretnúť na spoločnej ceste?

Pevný bod v živote

Istota, bezpečie, ochrana. Tieto vlastnosti by mal otec vedieť ponúknuť svojej dcére. Čert zober, že niekedy nevie, ako komunikovať s nezvedenou puberťáčkou, ktorú zaujíma všetko iné, než škola a učenie. Dôležité je, aby tá nezvedená pubertiačka vnímala, že jej otec síce niekedy nevie, čo povedať, ale je tu hlavne pre ňu. Pripravený ju stlačiť do náručia, až si k nemu príde lízať svoje citové rany. Keď bude mať problém, s ktorým si nebude vedieť rady. Nie je potreba veľa slov, také veci sa spoznajú. Pre mladú dievčinu je taký otec neoceniteľný. Má o čo sa oprieť. Má istotu do začiatku života. Jej otec tvorí pevný bod, od ktorého sa môže odraziť. Vďaka tomu je sebavedomá a nebojí sa vzťahov s mužmi – dobre vie, že ten, ktorý bol prvým mužom v jej živote, dokáže oporu poskytnúť oporu.

Citlivé téma dievčat bez otca

Tiež je pre dievča dôležité, aby ju otec prijal takú aká je, aj s jej chybami. Otcova láska by nemala byť niečím podmienená. A to isté platí aj naopak. Keď otec prijme dcéru, aj dcéra musí prijať otca, aj keď si napríklad myslí, že by ju mal vychovávať inak, byť iný. Je to jej otec a preto zaslúži prijatie a úctu. Láska bez podmienok medzi otcom a dcérou je dôležitá, buduje zdravý vzťah. Rad žien má totiž problémy s mužmi práve preto, že napríklad vyrástli úplne bez otca. Aj keď navonok tvrdia, že im otec nechýbal, v skutočnosti je pod povrchom veľmi citlivé a emotívne zafarbené nedoriešené tému. Skôr alebo neskôr vypláva a treba ho liečiť. Pomocou psychoterapie sa to ale dá zvládnuť.