Na čo si dať pozor pri výbere umývačky

Aj keď by jeden človek povedal, že umývačky sú súčasťou každej domácnosti, nie je to tak. Nedávne prieskumy ukázali, že zhruba sedemdesiat percent domácností stále umýva riad ručne v dreze. Umývačka riadu tak v slovenských domácnostiach nie je bežnou vecou, ​​aj keď je to niečo, čo dokáže výrazne usporiť nielen vodu, ale aj energie, ktoré dnes neustále zdražujú. Ak ste sa rozhúpali ku kúpe umývačky, je potrebné dať si na pár vecí pri výbere umývačky pozor. Prezraďme si, na čo všetko si treba dať pozor a podľa čoho si takú umývačku vybrať.

Pozerajte sa na energetickú triedu

Aj keď dokáže umývačka usporiť veľa vody, môže vám „zožrať“ hromadu energie, ak si nekúpite úspornú umývačku. Sledujte preto energetickú triedu a radšej si priplaťte za umývačku s označením AAA, než aby ste si kupovali menej úspornú umývačku, ktorá vám zvýši spotrebu energie. Spomínané označenie AAA je najúspornejší, umývačky tohto označenia majú spotrebu energií najnižšiu. Tými najmenej úspornými umývačkami sú tie, ktoré nesú označenie G. Platí teda, že čím vyššia trieda bude, tým nižšia bude spotreba energie.

Pýtajte sa aj na spotrebu vody

Aby dochádzalo k naozaj veľkej úspore vody, informujte sa o spotrebe vody u konkrétnej umývačky. Zistite si, aká je priemerná spotreba vody u danej umývačky, spotreba sa u jednotlivých výrobkov a umývačiek podstatne líšia. Ideálne umývačka je taká, ktorá má naozaj nízku spotrebu vody.

Sledujte členenie vnútorného priestoru

To, či je umývačka praktická a či do nej dáte naozaj dosť riadu, zistíte, keď sa pozriete na členenie vnútorného priestoru umývačky. Jednotlivé umývačky majú opäť trochu iné usporiadanie, odporúčame také umývačky, ktoré majú zabudované už rôzne držiaky alebo sa tieto doplnky môžu dokúpiť. Odborníci odporúčajú, aby vnútro umývačky bol čo najvariabilnejší.

Ako je umývačka hlučná?

Pýtajte sa tiež na hlučnosť umývačky. Zvyčajne platí, že má funkcie takzvaného tichého režimu, ale ak je umývačka tichá aj bez zapnutia tohto režimu, je to skvelé.