Pakosty ako nenáročné kvety do záhradky. Čo im najviac vyhovuje?

Premýšľate nad tým, čo by ste zasadili do záhradky, aby záhradka prekukla? Nemali by ste opovrhovať farebnými kvetmi, ktoré vedia záhradku fenomenálne rozžiariť. Ak neviete, po akej farebné kvetine siahnuť, odporúčame pakosty. Tie sú určené každému začínajúcemu pestovateľmi alebo tiež tým, ktorí nemajú na pestovanie rastlín príliš času. Vyhovuje im totiž prakticky čokoľvek – dokonca ani priame slnečné lúče nie sú pakostu proti chuti.

Pakosty boli veľmi dlho podceňované a zanedbávané kvety, čo je veľká škoda. Ako už bolo spomenuté, sú nenáročné a vie skvele rozžiariť záhradku.

Vyhovuje tieň aj slnečné stanovište

Ako už bolo spomenuté, pakostu vyhovuje prakticky čokoľvek. Poradí si s priamym slnečným svitom, ale taktiež sa tienistým stanovišťom. Čo však k svojmu životu bezpodmienečne potrebuje, tak je piesočnatá pôda, v ktorej sa mu darí naozaj na výsosť skvele. Výhodou je, že v piesočnatej pôde sa darí rôznym druhom tejto farebnej rastliny. Nečudujte sa ale tomu, ak bude každá rastlina rásť rôzne rýchlo, s inou intenzitou. Na vine v tomto prípade nie je stanovište ani pôda, ale len druh rastliny. Každý druh je krapet iný a rastie inou rýchlosťou.

Najznámejšie druhy pestované u nás

Neviete, aký druh pakostu si zaobstarať do svojej záhradky? U nás sa predovšetkým pestujú tri druhy. Spomenúť musíme pakost Gruzínsky, ktorý je vysoký asi štyridsať centimetrov. Do Európy sa dostal z Iránu a Turecka, vo voľnej prírode by ste ho však našli aj na Kaukaze.

Obľúbený a veľmi často pestovaný pakost u nás je aj pakost škvrnitý, ktorý sa pýši svojimi červenofialovými listami. Najviac radosti urobí od júna do júla, v tejto dobe rastie naozaj veľmi intenzívne.

A tretím veľmi často pestovaným druhom pakostu je pakost krvavý, ktorému sa najviac darí na priamom slniečku. Pokiaľ ho však máte v polotieni, aj v takom prípade bude rásť do sýtych, krásnych farebných odtieňov.