Po stopách českého filmu. Kde sa natáčali snímky, ktoré tak milujeme?

Ste fanúšikom skôr zahraničných filmových snímok alebo preferujete pravú českú klasiku? Aj keď ste možno milovníkom amerických alebo iných zahraničných filmov, určite nedáte dopustiť aspoň na zlaté české rozprávky, v ktorých dobro víťazí nad zlom av ktorých je láska to najmocnejšie, čo človek môže mať. Vydajme sa však teraz nielen po stopách rozprávok, vydajme sa aj po stopách českého filmu všeobecne a zamierme na miesta, kde sa filmové snímky či české rozprávky nakrúcali.

Zámok Průhonice

Kto by to bol tušil, že kúsok za Prahou leží krásny zámok Průhonice, okolo ktorého sa rozprestiera obrovská záhrada a park. Rybník je samozrejmosťou, a tak aj tí, ktorí milujú vodu, si prídu na svoje. Ak sem zamierite, doslova skočíte do rozprávky, pretože sa tu v minulosti nakrúcali napríklad snímky Či priletí bocian, kráľovná, Plaváček alebo Popoluška či Princezná so zlatou hviezdou na čele. Tiež sa tu natáčala rozprávka S čertmi nie sú žarty alebo Tretí princ. Najznámejším rozprávkovým filmom je však Arabela, ktorá sa však natáčala aj na iných miestach po Českej republike.

Vápencové lomy

Kto by nepoznal vápencové lomy, ktorým sa teraz hovorí Malá a Veľká Amerika. Nájdete ich pár minút autom od Prahy, preto sa sem vydajte, až budete mať chvíľku. Aj tu sa natáčal celý rad filmových českých klasík, ako je napríklad Limonádový Joe alebo Malá morská víla. Tiež sa tu natáčala rozprávka Micimutr. Aj keď je to veľmi krásne miesto, je to tu plné turistov, ktorí chcú vidieť, ako to tu vyzerá. Predsa len je toto miesto takzvane „instafriendly“.

Skanzen Fajčím

K ďalším filmovým miestam patrí aj skanzen Kouřim, kde sa natáčal taktiež rad českých rozprávok. Napríklad sa tu natáčalo Peklo s princeznou alebo rozprávka Ako si zaslúžiť princeznú, ktorá sa taktiež zaradila k českej filmovej klasike. Okrem iného sa tu natáčala aj rozprávka Nesmrteľná teta, kde jednu z hlavných rolí stvárnila Jiřinka Bohdalová.