Valletta ponúka bohatú históriu aj gastronomické zážitky

Vydajte sa s nami do hlavného mesta Malty, ostrovného štátu ležiaceho južne od Talianska. Čaká na vás kozmopolitné mesto, krásne pamiatky a predovšetkým slnečné počasie.

Stredomorská krása

Stredozemné more má veľa krásnych miest. Valletta je určite jedným z nich. Leží na polostrove, ktorý vybieha do mora. Takže keď sa rozhodnete, že chcete mať úchvatný výhľad, stačí vyjsť na mestskú pevnosť a môžete si vychutnať nielen výhľad na mesto, ale aj na krásne more.

Bola založená ako pevnosť

Hlavné mesto Malty bolo pôvodne založené v roku 1566 ako pevnosť s vysokými hradbami. Osada dostala meno po svojom zakladateľovi – Valletta sa volá podľa veľmajstra Maltézskych rytierov Jeana Parisona de la Vallette. Na hradbách si dali naozaj záležať a veľká časť pôvodného múru, ktorý chránil mesto pred Turkami, stojí dodnes.

Pokojné mesto

Valletta je síce hlavným mestom, ale nehľadajte preplnené zákutia. Trvalo tu žije niečo vyše 6 000 obyvateľov. Ale samozrejme, toto miesto je obľúbeným turistickým rajom. Jednotne sa snažia vyliezť na pevnosť, aby si odtiaľ urobili fotografiu na pamiatku. V centre obdivujú aj Palác veľmajstrov alebo jednu z Napoleonových rezidencií, Parížsky palác.

Podnebie a gastronómia sú skutočným potešením

Na Maltu sa chodí nielen kvôli krásnym pamiatkam, ale predovšetkým kvôli podnebiu. Mierne stredomorské podnebie nabáda k návšteve doslova po celý rok. Keď budete v meste, určite ochutnajte tradičnú zeleninovú polievku minestra alebo vynikajúce pastizzi – taštičky z lístkového cesta s chutnou náplňou. V ponuke obchodníkov doslova na každom rohu je samozrejme celý rad rybích pokrmov a voňavých korenín.

Malta leží na križovatke kultúr, preto nie je prekvapením, že vo Vallette pokojne žijú moslimovia aj kresťania. Vyberte sa do tejto stredomorskej perly.