Vnímajte svoje telo. Prezradí vám, či s ním je niečo v neporiadku

Asi mám angínu! Asi mám chrípku! To sú vety, ktoré človek vypustí z úst vo chvíli, keď ho naozaj taká choroba premôžu. Lenže pravdou je, že keby človek počúval svoje telo, nebol by tým tak prekvapený. Telo totiž zakaždým dá vedieť dopredu, či s ním niečo nie je v poriadku. Dokonca vypúšťa rôzne varovné signály aj v prípade veľmi vážnych ochorení. Len je potrebné ľudské telo počúvať. Len tak môžeme ochorenie odhaliť včas alebo napríklad niektorému ešte predísť.

Ľudské telo je skrátka obrovský mechanizmus, ktorý funguje úplne výborne. Vie si samo povedať, čo potrebuje alebo či s ním niečo nie je v poriadku. Ako však uviedlo, musíme ho počúvať a všímať si jednotlivých varovných signálov, ktoré telo „vypúšťa“.

Nafúknuté a príliš citlivé brucho

Máte v poslednej dobe pocit, že je vaše brucho ustavične nafúknuté a že je ohromne citlivé? Trápi vás dlhšiu dobu nadúvanie? Možno na vine nie je len zlé stravovanie. Ak sa dostaví aj nepríjemný tlak, môže telo upozorňovať na rozširujúce sa nádor vaječníkov. Bohužiaľ nádor vaječníkov je jednou z najčastejších smrteľných foriem rakoviny, ktoré postihuje ženy. Preto ak máte spomínané problémy dlhodobo, vyhľadajte radšej lekára.

Ťarcha na hrudníku

Ďalším varovným signálom, ktorý ľudské telo taktiež veľmi často vypúšťa, je ťarcha na hrudníku. Tento alarmujúci signál by nemali prehliadať hlavne ženy, ktoré sú v období prechodu. S týmto problémom idú totiž ruka v ruke problémy so srdcom. Ťarcha na hrudi je spôsobená väčšinou tým, že srdce búši skrátka ako o preteky. A to výrazne zvyšuje riziko vzniku srdcového zlyhania. Predovšetkým by mali byť na pozore fajčiari, diabetici a tiež ľudia s nadváhou.

Neutíchajúci hlad a smäd

Ďalším príznakom ochorenia môže byť tiež neutíchajúci hlad a smäd. Takto sa napríklad ozýva cukrovka, kedy telo nevyrába alebo nedokáže využiť inzulín. Ten je k premene cukru nevyhnutný. Ak sa k tomu pridá aj sucho v ústach alebo nočné potenie, prípadne slabosť či výrazné chudnutie, radšej zavítajte k svojmu lekárovi.