Šetrite na dovolenku už teraz

Jar je tu, čo znamená, že sa pomaly, ale isto môžeme tešiť na príjemné slniečko, ktoré nám svojimi lúčmi bude skrášľovať deň. Jar v sebe ale nenesie len zvyšovanie teplôt alebo prebúdzajúcej sa prírodu, znamená prevažne nový začiatok, a to začiatok šetrenie na letnú dovolenku. Ak totiž túžite po skvelej letnej dovolenke vo drahom päťhviezdičkovom hoteli, po krásnych zážitkoch z blízkej pláže, ktorá sa bude rozprestierať sotva minútu od hotela – nejedná sa o záležitosť, na ktorú si našetríte počas týždňa. Chce to si pomaly odkladať na sporiaci účet a potom všetky úspory vytiahnuť a prežiť jednu z najúžasnejších dovoleniek všetkých čias.

Šetrenie je ale pre väčšinu Čechov veľkou záhadou. Keďže žijeme v čase, keď si veľmi rýchlo môžeme dopriať akékoľvek služby či čokoľvek, po čom túžime, nie sme zvyknutí šetriť na horšie časy. Chceme mať dané (mnohokrát nepotrebné) veci ihneď, preto si ich tiež hneď kúpime. Následne fakt, že sme urobili chybu a že sme nemuseli minúť tisíce napríklad za topánky či šaty, nás len mrzí. Už s tým ale nemôžeme nič robiť. U šetrenie sa takým situáciám môžeme vyhnúť, a to veľmi ľahko. Stačí si osvojiť niekoľko pravidiel.

1. Pravidlo tridsiatich dní

Toto pravidlo v sebe nesie to, že keď si niečo túžite kúpiť, počkajte s kúpou mesiac. Keď mu aj potom si chcete danú vec kúpiť, tak si ju teda kúpte. Väčšinou si ale za ten daný uplynulý mesiac na vec ani nespomeniete. Vaše peniaze potom teda poputujú na vysnívanú dovolenku.

2. Pravidlo zákazu kreditných kariet

Najväčšie zlo ale tkvie v kreditných kartách. Keďže denne nekontrolujeme bankové konto, nemáme potrebu šetriť. Vieme, že peniaze na účte stále sú. Ak nie, dozvieme sa to mnohokrát až práve v obchode pri platení, kedy sa dočkáme tej trápnej situácie, kedy nemáme na zaplatenie. Začnite nakupovať tak, že si len vyberiete danú čiastku as ňou sa pokúsite vyžiť čo najdlhšie (treba minimálne týždeň).