Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri praní oblečenia

Kvalita vášho prania môže byť ovplyvnená nielen tým, akú máte práčku a ako veľmi je znečistená vaša bielizeň, ale aj pracím prostriedkom. Kvalitné pracie prostriedky si obvykle vedia poradiť aj s odolnými nečistotami. Existujú ale škvrny, ktoré sú príliš silné a na ich odstránenie budete potrebovať viac úsilia. Základom je aj to, správne si bielizeň roztriediť, ideálne podľa toho, na koľko stupňov sa má prať a podľa druhu tkaniny.

Viac je lepšie?

Veľa ľudí si myslí, že čím viac prášku do práčky dajú, tým je efekt lepší. Nie je to bohužiaľ pravda – skôr naopak. Pokiaľ budete opakovane dávať do práčky viac pracieho prášku, než je potrebné, nemusí sa úplne rozpustiť. Zvyšky prášku potom nachádzate na vypranom oblečení, ktoré je rýchlejšie opotrebované a skracuje sa jeho životnosť. Ani šetrný ekologický prací prášok nie je vhodné používať v nadmernom množstve. Môže totiž dôjsť aj k zaneseniu práčky.

Používanie aviváže

Veľa ľudí používa aviváž, aby prevoňala svoju bielizeň. Lenže účelom aviváže je tiež bielizeň zmäkčiť a znížiť statické priľnutie. Bohužiaľ nie všetky aviváže sú vhodné, pretože obsahujú množstvo chemikálií a vôní, ktoré môžu dráždiť pokožku. Pokiaľ máte citlivú pokožku, je preto vhodné zvoliť detský prášok na pranie a aviváž.

Prehliadanie symbolov na štítkoch

Každý kúsok oblečenia je opatrený štítkom, na ktorom je uvedené, ako by sa malo oblečenie prať. Bežnou praxou bohužiaľ je to, že je štítok odstránený a ignorovaný. To vedie k skracovaniu životnosti vášho oblečenia, pokiaľ periete v príliš horúcej vode alebo s nešetrným pracím prostriedkom. Dodržiavanie pokynov je veľmi dôležité. Na štítku sa dočítate na koľko stupňov prať, o akú tkaninu sa jedná a množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré zaistia, že svoju bielizeň správne vytriedite. Smutné je bohužiaľ aj to, že veľa ľudí nevie čítať v symboloch, ktoré sa na štítkoch bežne používajú.