Rady pre pohodový road trip s deťmi

Premýšľate, čo tento rok podniknete cez prázdniny? Láka vás len tak zbaliť pár vecí do batohu a vyraziť autom na niekoľkotýždňový road trip, ale bojíte sa, že s malými deťmi sa výlet premení na nočnú moru? Pokiaľ budete dodržiavať nasledujúce tipy, zvládnete road trip s deťmi ľavou zadnou.

Miesto na spanie

Road trip nie je len o prechádzaní autom, ale aj o striedaní nocovísk a troche toho dobrodružstva. Ak máte väčšie auto, možno za vás problémy s nocovaním vyrieši obytná vstavba do auta. V opačnom prípade môže byť riešením strešný stan. Samozrejme je možné si vopred rezervovať hotel alebo penzión na konkrétny dátum, avšak vždy treba počítať s tým, že sa niekde môžete neplánovane zdržať.

Nesnažte sa striktne držať plánu

S deťmi budete cestovať o niečo pomalšie ako sami. Okrem častejších zastávok na toaletu a pretiahnutie musíte počítať aj s pomalším presunom pešo a zdĺhavejším preskúmavaním miest, na ktoré zavítate. To nemusí byť na škodu, naopak je to príležitosť nasať miestnu atmosféru a oddýchnuť si viac, než keby ste prebiehali od jednej pamiatky k druhej. Len treba s tým vopred počítať, vyhnete sa sklamaniu, keď nestihnete všetko.

Vždy niečo na zub

V aute aj pri peších túrach majte vždy po ruke krabičku s nakrájaným ovocím a zeleninou, syrom, krekrami a podobnými malými desiatami, ktoré upokoja hlad malých cestovateľov. Bude sa vám potom cestovať o niečo príjemnejšie. Pri dlhšej ceste autom sa ale vyhnite nadbytku sladkostí, pretože získanú energiu by si deti nemali ako vybiť.

A čo ešte?

Nenechajte deti, aby sa počas dlhej jazdy nudili. Či už budete počítať autá, hrať slovný futbal alebo spoločne spievať pesničky, bude vám cesta lepšie ubiehať. Keď si budete potrebovať oddýchnuť, pokojne im na chvíľu pustite rozprávku na tabletu alebo z audioprehrávača.

Okrem náhradného oblečenia, lekárničky a opaľovacieho krému nezabudnite pribaliť nutnú dávku trpezlivosti, pochopenia a pozitívneho myslenia. Len tak si rodinný road trip užijete na maximum.