Dovolenka v aute bude hitom tohtoročného leta

Ako bude vyzerať tohtoročná letná dovolenka? Popri zvýšenom záujme o zahraničnej dovolenke rastie záujem aj o dovolenku v aute. Ľudia si už teraz vymieňajú svoje osobné autá za karavany alebo obytné vozidlá, iní zase svoje existujúce automobily spestrujú o vstavanie do áut, ktoré im ušetria náklady spojené s ubytovaním v hoteloch a penziónoch. Do akej skupiny patríte vy?

Podľa odborníkov bude dovolenka v aute tohtoročným hlavným trendom číslo jedna. A diviť sa tomu nemôžeme. Ľudia sú už príliš dlho doma. A rovnako ako vlani, aj tento rok budú buď chcieť byť v zahraničí, alebo v Česku, ale mimo veľkej koncentrácie ľudí. A dovolenka v aute presne tieto požiadavky spĺňa.

Dovolenka, ktorá nie je pre každého

Treba však konštatovať, že dovolenka v aute rozhodne nie je pre každého. U nás sa takzvané road tripy stávajú obľúbené až v posledných rokoch, ale napríklad v Amerike alebo Austrálii je tento spôsob cestovania niečím úplne bežným a tak samozrejmým. Aj preto sa napríklad na území Spojených štátov amerických môže prenocovať aj na parkovisku pred pobočkami reťazca Walmart.

Dôvodom zvýšeného záujmu o tento typ cestovania sú predovšetkým nižšie náklady, ktoré sú s cestovaním späté, ďalej blízkosť prírode. Na druhej strane stojí nižší komfort a vyššie nepohodlie.

Nie všade je spanie „na divoko“ povolené

Pokiaľ by sme sa mali presunúť do Českej republiky, povieme, že nie všade sa v aute prespávať smie. Aj preto vznikli mnohé aplikácie, ktoré majú cestovateľom milujúcim tento spôsob cestovania ušetriť starosti aj čas. Tieto aplikácie totiž zhŕňajú miesta, kde sa prespávať takzvane „na divoko“ smie.

Väčšinou sa v Českej republike prespáva v autokempoch alebo prípadne na prenajatom osobnom pozemku. Prípadne sa prespáva na kraji lesa, kde je pravdepodobné, že sa prespávať smie. Pokiaľ sa však chcete vyhnúť nemalým pokutám, radšej sa vždy informujte o tom, či v danom mieste môžete prespať so stopercentnou pravdepodobnosťou.

Akým miestam by ste sa u nás mali vyhnúť, tak chráneným krajinným oblastiam alebo národným parkom. A okrem toho aj vojenským vjazdom, kde sa nesmie ani zaparkovať, nie to ešte prespať.