Ako vybieliť oblečenie, aby opäť vyzeralo ako nové? Tip pre každú gazdinky

Mnoho z nás miluje biele oblečenie. Avšak naozaj biele zostane snáď iba prvý deň nákupu. Akonáhle sa v ňom párkrát prejdeme, niekoľkokrát dostane zabrať v práčke a belosť je tá tam. Najhoršie to odnáša oblasť podpazušia u tričiek, kde za to môžu predovšetkým dezodoranty a pot. Hotovou katastrofou sú ale biele ponožky. Tie do seba dostanú špinu na trvalo snáď už počas pár prvých krokov po koberci. Pritom nemusíte mať doma neupratané, jednoducho prach a trenie o ďalší farebný materiál robia s bielou farbou svoje.

Komerčné prostriedky obvykle nefungujú

V obchodoch sa predávajú prostriedky na bielenie bielizne, na škvrny od potu a ďalšie ťažko odstrániteľné škvrny. Hlavne deti majú repertoár škvŕn snáď nevyčerpateľný a určite poznáte, aké všetky prekvapenia vám dokážu z vonku na oblečenie doniesť. Kto niekedy vyskúšal niektoré z prostriedkov v drogériách, tak iste vie, že prakticky žiadne z nich nefungujú. Čiastkové nečistoty niektoré odstránia, ale biela bielizeň už nikdy nevyzerá ako nová.

Bielime bielizeň svojpomocne

Využiť na bielenie bielizne možno našťastie aj iné metódy, než je komerčne dostupná chémia. Tak napríklad kyselina boritá, ktorú zakúpite v lekárni. Postačí 10 gramov kyseliny na 10 litrov vody. Namočte bielizeň do výslednej zmesi a nechajte pôsobiť po dobu 2 hodín. Roztok prenikne hlboko do vlákien tkaniny a nedá šancu ani zapraným škvrnám.

Ďalšou možnosťou je zmiešanie 200 gramov kvalitnejšieho pracieho prášku s niekoľkými kryštálmi manganistanu draselného a 10 litrami vody. Kryštály však najskôr vopred rozpustite v menšej nádobe alebo hrnčeku. Stačí dostatočne dlho dôkladne miešať a počkať, kým voda dostane ružový nádych. Naozaj dôkladne kryštály rozmiešajte, pretože inak vám zanechajú na oblečení škvrny. Zlejte roztok do vedra s dostatočne teplou vodou, namočte bielizeň a vedro zakryte. Pôsobiť nechajte, kým nie je voda studená. Bielizeň vytiahnite a dôkladne prepláchnite vodou.