Žalúzie sú medzi nami už 200 rokov. Milujeme ich aj dnes

Mnohé veci v súčasnej dobe berieme doslova ako samozrejmosť. K týmto veciam patria napríklad aj žalúzie, konkrétne vnútorné žalúzie, ktoré u nás tak zdomácneli, že ich neberieme ako samostatnú vec. Skôr ich berieme práve ako samozrejmosť, a to sme im nedávno mohli gratulovať k ich životnému jubileu. Vedeli ste, že vnútorné žalúzie tento rok oslávili dlhých dvesto rokov? Aj keď sú to naozaj už staré dámy, rovnako ich milujeme aj dnes. Ide totiž o praktické vybavenie našich domácností.

Ako už bolo spomenuté, žalúzie u nás doslova zdomácneli. Len málokto si bez nich dokáže predstaviť svoj život. Väčšinou v našich domácnostiach vydržia dlhé roky, po nejakej dobe však potrebujú svoju obmenu, pokiaľ je s nimi treba zaobchádzať zle.

Ich história siaha až do začiatku 19.storočia

A ako tiež už bolo spomenuté, žalúzie v poslednom čase oslávili rovných 200 rokov. Také jubileum by im tipoval len málokto. Ich začiatok sa tak datuje až do začiatku 19.storočia, kedy ich prvýkrát predstavil svetu francúzsky stolár Cochot, ktorý si ich tiež nechal patentovať. Práve on je tvorcom vnútorných žalúzií, ktoré majú polohovateľné a taktiež otočné lamely.

Práve pánovi Cochotovi môžeme dnes ďakovať, že vymyslel niečo, čo je tým najjednoduchším spôsobom, ako si uchovať svoje súkromie. Navyše nás žalúzie chránia aj pred slnečnými lúčmi alebo dokonca zabraňujú tomu, aby miestnosti neboli v horúcom lete prehriate.

Ako šiel čas so žalúziami

Aj žalúzie sú vec, ktorá sa s postupom času zdokonaľovala a zlepšovala. Najskôr sa samozrejme štelovali ručne, neskôr však prišli najrôznejšie vychytávky a razom sa tak s žalúziou stali elektricky ovládané žalúzie alebo aj žalúzie na baterky, ktoré vydržia aj niekoľko dlhých mesiacov.

V súčasnej dobe sú žalúzie tiež dizajnovým doplnkom, na ktorý nedá dopustiť celý rad z nás. Určite aj vy máte vo svojom interiéri žalúzie, ktoré vám slúžia buď ako dizajnový prvok, alebo sú praktickou súčasťou vašej domácnosti.