Ako pestovať rozmarín? Tipy pre každého pestovateľa

Mysleli ste si, že keď sa vonku začne ochladzovať, razom budete mať s pestovaním utrum? Pravda je našťastie niekde inde. Sú totiž rastliny (aj bylinky), ktorým sa bude dariť aj počas zimy. Samozrejme ak ich budete pestovať v domácich podmienkach a nebudete ich vystavovať vonkajším mrazíkom (aj keď je pravdou, že taký rozmarín vydrží vonku aj cez zimu). A keď už sme pri tejto byline, poďme si prezradiť, ako pestovať práve obľúbený rozmarín pridávajúci sa napríklad do jedného vynikajúceho pokrmu.

Pestujeme zo semien

Ako pestovať rozmarín? Jednoducho – kúpte si semená tejto bylinky, ktoré zasejte do prenosných nádob, kvetináčov alebo kvetináčov. Posaďte ich potom treba na parapet alebo do miniskleníka, ak niečo také vlastníte.

Semienka sadíme spravidla do rašelinovej pôdy, ale ešte predtým ich nechajte namáčať v plytkej miske s vodou aspoň cez noc. Absorbujú do seba vodu a znásobia sa tým kľúčovosť osiva. A až potom ich vysádzajte do spomínaného substrátu, kedy ich potom zasypete zhruba polcentimetrovou vrstvou pôdy, pokropíte rozprašovačom a zakryjete plastovým obalom, aby sa vytvorila tá pravá mikroklíma.

Keď sa bude takto klíčiaci rozmarín nachádzať v miestnosti o dvadsiatich piatich stupňoch Celzia, je vyhrané a čoskoro sa budete radovať z prvých výhonkov.

Ako k pestovaniu rozmarínu pristupovať?

Ako pestovať rozmarín vo chvíli, keď ho presadíme do záhona alebo keď sa už nebude jednať iba o semená zakryté pôdou? Profesionálni pestovatelia hovoria, že rozmarín je bylinkou vyžadujúcou nielen teplo, ale aj slnečné stanovište. Darí sa mu dobre hlavne v priepustnej, chudobnejšej a vlhkej pôde, ktorej pH rovná so šiestimi až siedmimi.

Čo bylinke vadí, je premokrená pôda a prudký vietor. Preto voľte radšej teplejšiu časť záhrady na jeho vysádzanie a so zalievaním buďte opatrní.

Pripravte sa tiež na to, že v prvom roku porastie rozmarín pomalšie. Avšak aj tak sa dočkáte fialkastých drobných kvietkov.