Ako sa starať o tieňomilné rastliny?

Každá domácnosť potrebuje mať vo svojich kútoch alebo na policiach nejaké izbové rastliny. Aj keď do vašej domácnosti neprúdi príliš svetla, rovnako by ste mali izbové rastliny vo svojej domácnosti mať. Existujú totiž také, ktoré doslova milujú tieň. Takým izbovým rastlinám sa hovorí tieňomilné rastliny, ktoré nevyžadujú ku svojmu spokojnému rastu a životu veľa starostlivosti. Prezraďme si, ako sa o také tieňomilné rastliny starať a aké to napríklad rastliny sú.

Mnohí ľudia si myslia, že keď im do domácnosti neprúdi moc svetla, nemôžu pestovať izbové rastliny. Lenže neuvedomujú si, že existujú aj také izbové rastliny, ktoré tieň doslova milujú. Prezraďme si teda, ako sa o ne starať.

Ako sa starať o tieňomilné rastliny

Tieňomilné rastliny k svojmu spokojnému životu a rastu nepotrebujú veľa. Samozrejme logicky ich nevystavujte priamemu slnečnému svetlu, ideálne miesto je pre nich polotieň až tieň. Čo sa týka ďalšej starostlivosti, je to naozaj veľmi individuálne. Väčšina izbových rastlín, ktoré možno označiť za tieňomilné, ku svojmu spokojnému rastu potrebujú veľa vody. Ako príklad uvedieme paprade, ktoré majú tenké listy, ktoré nevedia zadržiavať veľa vody. Čo sa však týka tieňomilných sukulentov, platí, že tie nepotrebujú tak výdatnú zálievku, pretože majú hrubé, dužinaté listy, ktoré zadržiavajú vodu a ktoré tak následne sú zásobárňou vody.

Všeobecne ale platí, že tieňomilné rastliny radšej neprelievajte, mohli by ste im naozaj uškodiť. Po preliatí odumierajú korene a rastlina umiera spoločne s nimi.

Aké tieňomilné rastliny môžeme pestovať?

K obľúbeným tieňomilnými rastlinám patrí napríklad aglaonema, ktorá má rôzne sfarbené listy, teda oživuje interiér. Tiež sa pestuje takzvaný slezinník, čo je obľúbený zástupca z radov papradí. Ku tieňomilnými rastlinám patrí tiež tenure čiže svokrin jazyk, čo je rastlina, o ktorej sa hovorí, že zvládne naozaj všetko.

Tiež sa ku tieňomilnými rastlinám radí brečtan popínavý alebo Zamioculcas.