Kláštory Meteora sa vznášajú medzi nebom a zemou
Pri návšteve pevninského Grécka nemôžete vynechať návštevu nezvyčajného miesta. Prví pustovníci sem prišli v 10. storočí a začali sa usádzať na skalách, aby boli bližšie k Bohu a ďalej od ľudí. Začala vznikať Meteora, ktorá je dnes zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Ťažko uveriteľné miesto
Miesto je majestátne aj z geologického hľadiska. Holé skaly, ktoré akoby náhle vyrastali zo zeme, patria k najpozoruhodnejším miestam na našej planéte. Nachádzajú sa v gréckej Tesálii, neďaleko mesta Kalambaka. Dnes sa tu formuje mníšsky stav svätej Meteory. Na kopuliach hôr bol v priebehu storočí vybudovaný rozsiahly komplex kláštorov.
Stále ich obývajú mnísi
Mnísi sem prišli v 10. storočí a podľa legendy sa usadili na úbočiach hôr, kde fúkal najsilnejší vietor. Hovorí sa, že to posilnilo ich vieru v Boha a askézu. V priebehu niekoľkých storočí vznikla prvá komunita. V 14. storočí bol založený najväčší z kláštorov, Veľký Meteor. Megalon Meteor, ako sa stavba nazýva v gréčtine, bol jedným z prvých, v ktorom začala vznikať mníšska komunita. V priebehu času tu bolo postavených neuveriteľných 24 kláštorov. Mnísi v nich žijú dodnes.
Musíte mať vhodné oblečenie
Miesto môžete navštíviť buď po ceste, alebo pešou turistikou. Nezvyčajné výhľady na vysoké útesy týčiace sa vysoko do oblohy vzbudzujú úctu. Aby ste mohli vstúpiť, musíte byť vhodne oblečení. Všetky ženy musia mať dlhé sukne a zakryté ramená, muži musia mať dlhé nohavice. Ak toto oblečenie pri návšteve nemáte, bude vám požičané. V kláštoroch stále žijú mnísi, takže sa s niektorými z nich môžete stretnúť priamo. V niektorých oblastiach však nie je povolené fotografovanie.
Kláštory Meteora sú od roku 1988 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Okrem toho ich grécka cirkev o niekoľko rokov neskôr označila za miesto, ktoré je sväté, nedotknuteľné a nemenné.