Dajte šancu otužovaniu – viac energie, lepšia imunita
Otužovanie v chladnej vode je veľkým trendom jesenných aj zimných mesiacov. Niektoré z nás predstava ľudí v zamrznutom rybníku úplne desí. Iní by to nadšení radi zažili, ale nevedia, ako začať. Otužovanie má na náš organizmus skvelý vplyv, pokiaľ sa robí dobre. Kedy a ako začať, aby ste si domov namiesto odolnosti nepriniesli prechladnutie? Kto by mal radšej zostať doma v teple?
Aké sú benefity chladu?
V teplotách pod 18 °C sa začína stimulovať hnedé tukové tkanivo tela, ktoré stimuluje telo k tvorbe tepla z tuku bieleho. Celkovo otužovanie u zdravých jedincov posilňuje imunitu a celkovú odolnosť tela. Vďaka spaľovaniu nadbytočného (bieleho) tuku pomáha pri chudnutí a svoje nezastupiteľné miesto má aj v našej psychickej pohode. V zime nás tiež nebudú trápiť studené nohy a nezaľahneme do postele kvôli každému vírusu, ktorý okolo nás preletí!
Ako začať?
S vystavovaním sa chladu je potrebné začať postupne, obzvlášť pokiaľ patríte medzi tie zimomrivé. Dôležité je začať už v neskorom lete av zanáraní si udržať pravidelnosť, aby malo telo možnosť vytvoriť si odolnosť a vyrovnávacie mechanizmy. Neplánujte hneď prekopávanie ľadov, začnite doma v sprche. Na začiatok úplne stačí studená voda po kolená. Postupom času môžete skúsiť zdvíhať latku vyššie.
Otužovať sa nemusíte iba v studenej vode
Otužovaním sa väčšinou myslí zanorenie sa do chladnej vody. Pre niekoho môže byť začiatkom jeho cesty k ľadu, ale pre oslabených jedincov (chronická únava či systémové ochorenie) je niekedy úplne dostačujúci práve tento odľahčenejší variant. Ako na to? Ráno si v športových šortkách a tielku zacvičte pri otvorenom okne!
Kedy zostať doma pri kachliach?
Liečite sa dlhodobo s nejakým ochorením? Boli ste v poslednej dobe stále chorí? Máte nepravidelnú menštruáciu? Padajú vám vlasy? V poslednej dobe ste veľmi schudli? Odpovedali ste áno? Potom radšej otužovanie dajte k ľadu. Najprv doprajte telu výživu a odpočinok, potom prípadne začnite veľmi pomaly s otužovaním.