Zaujímavosti a legendy svetových hradov. Čo ste nevedeli o Tower of London alebo Rock of Cashel?

Po celom svete je rozmiestnených mnoho starovekých hradov, pevností a pevností, ktoré mali slúžiť ako obranná línia pre panovníkov a obyvateľov blízkych miest a dedín. Sú opradené mnohými mýtmi a legendami, ktoré majú svoje kúzlo dodnes.

Rock of Cashel

Naše putovanie po zaujímavých svetových hradoch začneme v Írsku v grófstve Tipperery na starovekom románsko gotickom hrade Rock of Cashel.

Počiatky stavby hradu siahajú až do roku 350, kedy tu žili králi z Munsteru. V 10. storočí ho obýval Brian Boru, slávny monarcha, ktorý zjednotil znepriatelené írske kmene.

Traduje sa legenda, ktorá hovorí, že hradný komplex bol navštívený v roku 450 Svätý Patrikom. Ten odtrhol na okolitom trávniku trojlístok, aby na zoskupení jeho lístkov vysvetlil svojim nasledovníkom princíp svätej trojice. Odvtedy sa štvorlístok dostal do povedomia ako tradičný írsky znak.

V neskorších dobách sa stal hrad kláštorom. V hradnom komplexe sa nachádza Cormacova kaplnka, s uloženými pozostatkami kráľa Cormaca Mac Carthaiga.

Rock of Cashel je najnavštevovanejšia pamiatka v Írsku a najpozoruhodnejšia keltská stavba. Pod hradom sa nachádza ľudová dedina s replikami vidieckeho života v ranom Írsku.

Tower of London

Staroveká pevnosť, nachádzajúca sa priamo v historickom centre Londýna na severnom brehu rieky Temža, bola založená v roku 1066 Normanskými dobyvateľmi Anglicka.

Hrad bol používaný predovšetkým ako väzenie, pokladnica, zbrojnica alebo úschovňa korunovačných klenotov. Tower sa v priebehu času stal významným miestom pre históriu Londýna, často ho obliehali dobyvačné armády. Počas Tudorovskej dynastie jeho dôležitosť postupne upadala, v dnešnej dobe je však hojne navštevovaným turistickým miestom.

V hradnej veži je už mnoho storočí, udržiavaných niekoľko krkavcov, a pokiaľ budú v Bielej veži Toweru žiť krkavce, tak Anglické kráľovstvo nepadne.