Ako spoznať, či držíte v rukách diamant za státisíce alebo falzifikát za pár eur

Každá žena chce raz počas svojho života dostať od partnera diamantový šperk. Diamanty sú skrátka synonymom luxusu a je pochopiteľné, keď ženy chcú mať kúsok tohto luxusu aj vo svojej šperkovnici. Každá žena by sa však mala mať trochu na pozore. Dôvodom toho je fakt, že vo chvíli, keď dostane do rúk diamant, nemusí sa ešte rokovať o pravý drahý kameň za státisíce. Môže sa jednať len o obyčajný falzifikát, ktorý nakoniec vyjde len na pár korunačiek. Preto sa ponúka otázka, ako spoznať, či sa jedná o pravý diamant alebo o diamant, ktorý nestojí ani za deravý groš?

Aj keď odborníci k odhaleniu pravého diamantu používajú aj rad komplikovanejších metód a technologických postupov, existujú tiež rýchlejší tipy, ktoré odhalia, či sa jedná o diamanty pravé alebo falšované.

Diamant sa pozná podľa inklúzie

Prvým tipom, ako na prvý pohľad spoznať, či sa jedná o diamant za státisíce alebo za pár korún, sú inklúzia, ktorými sa diamant pýši. Inklúzií sa myslí drobné škvrny, ktoré sa mení, respektíve zmena farby odhalí, či sa o diamant jedná alebo nie. Falšované diamanty zmenou farby neoplývajú.

Na diamant dýchne

Ďalším tipom, ako zaručene spoznať, či sa o diamant jedná alebo nie, je, že na neho dýchnite. Vedeli ste, že na pravom diamantu sa zahmlievaniu nedrží prakticky ani sekundu? Ak zahmleniu zotrváva nejakú chvíľu, držíte v ruke zaručený falzifikát, ktorý naozaj nestojí za deravý groš.

Šmirgľový papier odhalí pravosť diamantu tiež

Ak sa nebojíte, vezmite si do rúk šmirgľový papier, čo je ďalší efektívny spôsob, ako odhaliť, či držíte v rukách naozaj diamant za niekoľko tisíc korún alebo či držíte falzifikát za pár eur. Ak by ste držali v ruke pravý diamant, nedošlo by k žiadnemu poškodeniu. Drahokam je totiž extrémne tvrdý drahý kameň.