Chodenie pre zdravie. Prečo do každodenného života zakomponovať viac chôdze?

Všade sa neustále hovorí o tom, ako je pohyb dôležitý. Ľudia si to však začínajú uvedomovať až vo chvíli, keď sa im zdravotne priťaží. Mnohým zdravotným komplikáciám by však mohli predchádzať napríklad len tak, keby namiesto metra alebo električky využili svoje nohy. Len obyčajný chôdze dokáže naozaj zázraky.

Mnohí ľudia tvrdia, že nemajú čas sa hýbať. Lenže to je len výhovorka. Na chôdzi má čas doslova každý, je to pre človeka prirodzený pohyb, ktorý sa naučíme už počas svojho raného detstva. Chôdza ako taká je nielen istý spôsob pohybu, ale je to tiež niečo, čo má pozitívny vplyv nielen na chudnutie, ale aj na redukciu hmotnosti.

Na čo má chôdza vplyv?

Ako sme spomenuli, vďaka chôdzu môžete naozaj rýchlo schudnúť. Okrem toho chôdza prospieva kardiovaskulárnemu systému, navyše má pozitívny vplyv na krvný tlak, tiež uľavuje cievam. Navyše chôdza podporuje aktiváciu svalových vlákien a nezaťažuje kĺby ako napríklad beh.

Ako správne chodiť

Aj keď si mnohí ľudia myslia, že chôdza je niečo, čo je dané, čo vie každý, je pravdou, že nie každý vie chodiť správne. Pri chôdzi je naozaj veľmi dôležitá takzvaná tepovka čiže tepová frekvencia, ktorá je dôležitá aj pri chudnutí. Rovnako, ako si strážite tepovú frekvenciu pri behu, musíte si strážiť tepovú frekvenciu aj pri chôdzi. K tomu vám dopomôžu fitness hodinky, ktoré sú teraz k dostaniu na trhu v mnohých prevedeniach.

V ideálnom prípade by ste sa mali pohybovať medzi šesťdesiatich až sedemdesiatich percentami vašej maximálnej tepovej frekvencie. Takúto tepovkou je tepovka, pri ktorej budete môcť povedať súvislú vetu a pri čom sa zároveň zadýchate.

Aj pri chodení upravte svoju stravu

Pokiaľ chcete vďaka chôdzu schudnúť, mali by ste upraviť svoju stravu. Aj v tomto prípade zohráva strava veľkú úlohu. Nie nadarmo sa hovorí, že chudnutie je z osemdesiatich percent len ​​o zdravom jedálničku.