Malta: všetko, čo by ste mali vedieť

Nádherné miesto vo vodách Stredozemného mora, ktoré svojim návštevníkom ponúka krásne subtropické počasie, krištáľovo modré more a výborné podmienky na potápanie vďaka skalnatým brehom. Hlavným mestom malty je Valletta, ktorá je tiež najviac navštevovaná, a to hlavne vďaka svojmu historickému jadru, ktoré je od roku 1980 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Valletta samotná dostala vďaka miestnym obyvateľom svoju prezývku a to „mesto palácov“.

Úradný jazyk Malty

Mnohí sa domnievajú, že hlavný jazyk je anglický, čo je čiastočný omyl. Úradným jazykom je Anglický jazyk ale aj Maltčina, ktorá je semitským jazykom s románskymi a arabskými prvkami. Anglický jazyk, červené telefónne búdky a jazda vľavo sú pripísané vďaka britskému osídleniu.

Voľný čas na Malte

Svoj voľný čas tu ide tráviť rôznorodo. Veľa miestnych pánov trávi svoj voľný čas rybolovom. Rybolov je obľúbeným koníčkom mnohých obyvateľov ostrova a často sa mu venujú celé rodiny. S tým súvisí aj rybí trh, ktorý býva každú nedeľu v hlavnom rybárskom prístave Malty – Marsaxlokk. V období od novembra do mája je veľmi populárna pešia turistika rovnako ako cyklistika. Malta je celá obsiata úzkymi a malými cestičkami. Pre hnuteľnejší je tu veľmi obľúbený golf. Maltský kráľovský golfový klub patrí medzi vyhlásených, trávia tu svoje tréningové sústredenia aj českí golfisti. V neposlednom rade je futbal na Malte rovnakou vášňou ako v Taliansku.

Miestna kuchyňa

Maltskú kuchyňu prevažne ovplyvňuje stredomorská strava – ryby (vďaka miestnej vášni na rybolov). Môžeme tu však nájsť vplyvy talianskej, britskej, čínskej a indickej. Maltská rybia špecialita je lampuka, ktorá je označovaná ako dolphin fish.

Mena na Malte

V roku 2008 prijala Malta euro a tým sa stala jedným zo štátov eurozóny. Ceny na Malte logicky rastú s prichádzajúcou sezónou a všeobecne sú vyššie ako u nás v Českej republike. Čo sa týka potraviny v supermarketoch, tak tie nakúpite za podobné čiastky ako u nás. Skoro všade tu platí pravidlo sprepitného vo výške 10% z celej útraty. Na sprepitné čakajú čašníci, vrátnici a portieri, naopak pevné taxy bez sprepitného držia taxikári. Zjednávať sa dá iba na trhoviskách pod holým nebom.