Choroba zvaná laryngitída. Je nákazlivá a máme sa jej báť?

Aj keď sa neustále hovorí o koronavírusovej pandémii, je potrebné si uvedomiť, že medzi nami existuje oveľa viac závažných ochorení. Jednou z nich je takzvaná laryngitída, ktorá často premôže akokoľvek silnú imunitu. A keďže sa jej prvé príznaky veľmi často podcenia a zanedbajú, mali by sme vedieť, ako ju rozpoznať a či je nákazlivá. Predsa len nehovoríme o chorobe, ktorej liečba nie je záležitosťou niekoľkých dní.

Laryngitída a jej príznaky

Aby ste začali liečbu včas, je potrebné rozoznať počiatočné príznaky. Na pozore buďte v okamihu, keď sa dostavia bolesti v krku sprevádzané kašľom až dusením. V krku človeka navyše môže doslova páliť, čo je jeden z typických alarmov, ktoré človek ľahko postrehne.

Laryngitída je v skutočnosti zápalové ochorenie spôsobované bacilom alebo nejakou virózou. Aj preto je bohužiaľ ťažko rozoznateľná alebo podceňovaná. Prvotné príznaky sa totiž podobajú tým, s ktorými prichádza spomínaná viróza. Laryngitída nikdy nechodí sama.

K spomínaným príznakom sa veľmi často pridáva tak pocit sucha v ústach, zachrípnutie a následné bezhlasie, ďalej aj piskot a spomínané dusenie ide často ruka v ruke s kašľom pripomínajúcim štekot.

Nejedná sa o nákazlivé ochorenie

Áno, hovoríme o rizikovom ochorení, ktoré napáda ľudí nezávisle na veku, pohlaví, rase alebo zdravotnom stave. Dokonca bolo dokázané, že laryngitída postihuje aj našich štvornohých priateľov. Aj preto sa pýtame, či hovoríme o nákazlivej chorobe a či sa jej máme obávať, keď postihne niekoho z rodiny.

Samotná laryngitída nákazlivá nie je. Keďže ale nechodí choroba nikdy sama, ako napokon bolo povedané, viróza alebo sprevádzajúci bacil môže na druhého preskočiť. Čiže áno, buďte na pozore, ale skôr pred sprevádzajúcim bacilom než pred tým ochorením.

Liečba laryngitídy

Že vám bolo ochorenie diagnostikované? Nemusíte sa obávať, že by išlo o nevyliečiteľné ochorenie. Tak to nie je. Liečba sa však odráža od toho, aký typ ochorenia vás postihol. Je to laryngitída akútna alebo chronická?

Zatiaľ čo chronická sa lieči bežnými kvapkami na kašeľ (najskôr sa likviduje choroba sprevádzajúca bacil), pri akútnej verzii choroby sa predpisujú kortikoidy a antibiotiká.

Ako podpornú liečbu je možné vyskúšať?

Čo by to však bolo za chorobu, ktorú by sme nemohli vyliečiť (alebo aspoň dopomôcť k jej vyliečeniu) pomocou babských rád. Staré, dobre osvedčené triky našich prababičiek môžu pomôcť aspoň k rýchlejšiemu vyliečeniu našich hlasiviek, ktoré počas laryngitídy veľmi trpia.

Vyskúšajte bylinky

Aj keď každému pomáha niečo iné, za vyskúšanie babskej rady rozhodne stojí. Ako podporná, prírodná liečba sa osvedčili bylinky, konkrétne lipový kvet alebo šalvia. Možno si z nich pripraviť nielen čaj, ale aj kloktadlo.

Hlasový pokoj pre bezhlasie

Pokiaľ dôjde k bezhlasiu, hlasový pokoj je kľúčom k vyliečeniu. Dlhé rozprávanie, spievanie alebo hlasné povzbudzovanie hlasivkám skôr priťažujú, preto sa od týchto činností dištancujte.

Žiadny alkohol ani fajčenie

Od čoho by ste tiež mali dať ruky preč, sú zlozvyky. Konkrétne fajčenie a alkohol, ktoré chorému človeku práve neprospievajú. Skôr naopak. Fajčenie aj alkohol skôr hlasivky ešte viac vysušujú a spomaľujú ich hojenie.

Hlavu z okna

Síce sa pri laryngitíde odporúča pokoj na lôžku, ale pokiaľ si chcete uľaviť, vystrčte hlavu z okna. Vdychujte chladný a vlhký vzduch. Pokiaľ vám to ale nevyhovuje, zábaly na krk a časté podávanie studených nápojov (ideálne po lyžičkách) sú skvelou alternatívou.

Na pomoc povolajte zemiaky či med

Pomocnú ruku podávajú aj superpotraviny, ktoré je možné v tomto prípade využiť. Konkrétne pomáha med, ktorý si dajte do čaju s citrónom. Alebo siahnite po zemiakoch – horúce, roztlačené zemiaky. Vystelte jej šatku, ktorú si potom omotajte okolo krku.