Čistá umývačka v každej modernej kuchyni

Umývačky sa stali neoddeliteľnou súčasťou každej modernej domácnosti. Nemôžeme sa tomu čudovať, veď práve umývačky nás spasia od obrovských poplatkov za vodu. Vďaka umývačke dokážeme ušetriť až šesťdesiat percent nákladov na energie, čo rozhodne nie je na zahodenie. Bohužiaľ máloktorý majiteľ umývačky vie, že je potrebné tento elektrický spotrebič občas umyť, inak nám vypovie svoju službu alebo začne zapáchať. Ak vám umývačka už teraz zapácha, je to varovný signál a je nutné s tým rýchlo niečo urobiť. Našťastie vieme, ako zápachu z umývačky predchádzať. 

Zápachu z umývačky môžete mnohými spôsobmi predchádzať. Pomôže vám napríklad pravidelné čistenie filtra, ktoré zaberie len pár minút. Práve filter môže za mnohé nepríjemnosti, ktorým možno predchádzať, ak sa o filter budete dobre starať. Nestačí kupovať vhodné prípravky do umývačky, je skutočne nutné filter čistiť, pretože sa počas krátkej doby zanesie zvyšky jedla a tuku, ktoré dokážu urobiť neplechu. 

Práve zvyšky usadené vo filtri môžu za to, že umývačka zapácha. Ak sa chcete vyhnúť zapáchajúcemu riadu, ideálne je, keď filter vyčistíte raz za týždeň – napríklad v sobotu, keď vykonávate Každotýždenná upratovanie. 

Aj vodný kameň je prezlečené zlo 

Veľký pozor by ste si mali dať na vodný kameň. Jedná sa o vápenaté usadeniny vody, ktoré zanáša nielen filter, ale taky aj ostrekovacie ramená, trysky a všeobecne celej potrubia v umývačke. Je nutné sa vodného kameňa priebežne zbavovať, a to tak, že si zaobstaráte špeciálny čistič do umývačky, ktorý bežne zoženiete v drogériách. Nie je nijako drahý, zvyčajne sa dá zaobstarať do päťdesiatich korún, čo je skvelé. 

Vyčistite aj vnútro umývačky 

Vodné kamene a filtre nie sú to jediné, čo môže byť zaneřáděné. Je potrebné vyčistiť aj zvyšok umývačky. Údržbu celej umývačky vykonávajte tak raz za mesiac či za dva mesiace, kedy vyberiete všetky koše a poličky, ktoré umyjete hubou a bežným čistiacim prostriedkom, ktorý opäť zakúpite v drogériách.