Kam za slnkom na začiatku roka?

Odpoveď je jasná – na juh Európy, na Maltu. Toto malé súostrovie v Stredozemnom mori totiž láka turistov od nepamäti. Svojou polohou, podnebím, históriou.

Kde sa Malta nachádza?

Maltská republika sa nachádza asi 95 km južne od Sicílie a 290 km severovýchodne od Afriky (Tunisko) a patrí jej tri hlavné, obývané ostrovy: Malta, Gozo a Comino a ostrovčeky St. Paul’s Island, Cominotto a Filfla, ktoré obývané nie sú. Maltskými ostrovy bola kedysi v dobách dávno minulých Európa s Afrikou spojená. Túto časť pevniny však pred viac ako 10 tisíc rokmi z veľkej časti zaplavilo more.

Rozloha maltského súostrovia činí 316 km2 a žije tam necelý pol milión obyvateľov. Hlavné mesto Valletta sa nachádza na ostrove Malta. Maltská republika je najmenšou členskou krajinou Európskej únie, menou je Euro. Úradnými jazykmi sú maltčina a angličtina, avšak viac ako 2/3 obyvateľstva hovorí po taliansky.

Hoci na Malte nie sú žiadne prírodné zdroje, a navyše má krajina najmenej sladkej vody na celom svete, ide o vyspelý štát s dobrou životnou úrovňou.

Ako to teda Malťania s vodou robia?

Na rastlinstvo a v poľnohospodárstve sa výhradne používa voda dažďová. Prší síce málo – a v lete spravidla vôbec – ale všetka dážďovka sa zachytáva do nádrží.

Ako je to ale s pitnou vodou? Na tú sa mení, v štyroch obrovských úpravniach, voda morská.

Čo všetko môže poskytnúť Maltská republika turistom?

Slnko, slnko, slnko … Valletta je totiž najslnečnejším mestom v Európe. Okrem leňošenia na plážach a kúpanie v priezračne čistom mori, je tu možnosť hŕbu aktivít, počnúc adrenalínovými vodnými športy až po športové rybárčenie. Medzi najobľúbenejšie letoviská patria: Mellieha (s najkrajšími plážami), Sliema, St. Julians, Cirkewwa, Quawra, Bugibba, a pokojná Marfa. Za pozornosť turistov však stojí tiež stavby a historické pamiatky krajiny, ku ktorým patrí katedrála svätého Jána – klenot maltského barokového umenia; postavený Rádom Maltézskych rytierov, ďalej fontána Tritonfountain – hneď pri Mestské brány alebo svätý Andrewský škótsky kostol, čo je gotická stavba.