Nové oblečenie pred použitím vždy vyperte!

Prečo, hovoríte si, keď ide o veci nové a čisté? Lenže nové oblečenie sa od čistého (vypraného) razantne líšia. Nové odevy sú plné chemických látok, ktoré nám môžu na koži spôsobiť podráždenie, svrbenie a začervenanie.

Touto problematikou sa dokonca zaoberal jeden renomovaný denník, ktorý upozornil na to, že sa Nejde o žiadnu banálnu záležitosť. Tu sa hlavne jedná o oblečenie, ktoré je v priamom kontakte s pokožkou, vlnený kabát asi prať nebudeme. Odporúča sa prať hlavne tak, ako uvádza výrobca na etikete a to pokojne dvakrát po sebe, aby sme mali stopercentnú istotu. Ak tak neurobíme, môže sa na pokožke objaviť alergická alebo iritačné dermatitída.

Textil počas výroby totiž prejde bielením, farbenie tužením a nakoniec apretácie, aby dobre vyzeral. Vzniká v rôznych kútoch sveta, kde platia odlišné hygienické štandardy i predpisy pre užívanie chemikálií. Navyše nikto nevieme, v akých skladovacích podmienkach oblečenie bolo, takže naozaj platí: kto vie, čím všetkým pri tom prejdú. Zostávajú na nich napríklad aj sekticidy, ktoré majú zabrániť zničeniu hmyzom, ďalej obsahujú látky proti vlhnutie a množstvo ďalších, ako sú škodlivé azofarbivá, odfarbovače alebo formaldehyd.

Ďalšie nebezpečenstvo potom číha priamo v obchodoch, skúšobnej kabínky sú priamo rejdištěm baktérií, plesní a dokonca aj hmyzu. Vši a mole sú tým najbežnejším druhom, ale môže byť horšie. Môžu sa tak prenášať aj rôzne infekčné choroby. Nikdy neviete, kto bol v kabínke pred vami ani kto už mal na sebe oblečenie, ktoré ste si priniesli domov. Teraz, v čase výpredajov, ide o obzvlášť vysokú pravdepodobnosť – nepredané veci reťazca vozia cez pol sveta.