Preč z nudných pláží, spoznajte krásu susedných štátov!

Skoro ráno vyrážate na pláž bojovať o svoj meter štvorcový v tieni. Váš pohyb je obmedzený na krátky pochod z hotela na pláž a zase späť a plávanie v slanej mláku. Vďaka spaľujúcemu slnečnému žiareniu sa vaše zásoby opaľovacieho krému rýchlo tenšie. Možno si zaplatíte plavbu loďou na najbližší ostrov alebo nazbierate kilogramy mušlí. Prežijete celý týždeň v lenivom stereotypu, zbalíte kufre a pri odchode sa budete tešiť na budúcu letnú dovolenku strávenú opäť tu.

Blízke strávená pri mori na pláži je skvelým oddychom, ale nie je čas na niečo nové? Iste tiež túžite po zmene!

Čo hľadať u susedov

Susedné štáty iste zvládne vymenovať každý. Tiež si spomeniete na hlavné mesto a pár geografických údajov, ktoré vám do hláv vpísali učitelia v školách alebo geografickej dokumenty. Jistě- na slovenskom sú Tatry, bačovia a halušky s bryndzou. Do Poľska vyrazíte pre cenovo priaznivé tovaru všetkého druhu. Nemecko a Rakúsko spájajú vianočné trhy. Tieto informácie tvoria väčšinu nášho povedomia o týchto štátoch. Tie toho ale ponúka oveľa viac!

Čo si pozrieť na slovenské? Za zmienku určite stojí dom, stojaci neďaleko Liptovského Mikuláša. Čo je na ňom tak zaujímavé? Je postavený hore nohami, na zemi teda leží strecha. Dom je skvelou atrakciou pre deti, ktoré si môžu nad svojimi hlavami prehliadnuť pevne ukotvené vybavenie detských izieb s rozprávkovou tematikou. Na svoje si ale prídu aj dospělí- kuchynská linka, spálňa pôsobí veľmi autenticky a celá stavba ohromí návštevníkov svojou hravosťou a originalitou.

Ak hľadáte pokojné miesto s nádhernou prírodou, potom iste oceníte oblasť Mazury ležiaca v severovýchodnej časti Poľska. V tejto malebnej krajine sa údajne nachádza tritisíc jazier. Okrem vodných športov a prechádzok ponúka tiež množstvo historicky významných miest.

Rakúske mesto Salzburg je s vďaka nádherné barokové architektúre jedným z najkrajších miest tejto krajiny. Salzburg je rodiskom slávneho hudobného skladateľa Mozarta. Prezrieť si teda môžete jeho rodný dom. Ďalším nádherným miestom toho mesta je zámok Hellbrunn, ktorý očarí tiež svojimi vodnými atrakciami.

Ak sa vydáte na juh Nemecka, budete mať možnosť navštíviť univerzitné mesto Heidelberg a vyraziť na prehliadku rovnomenného zámku. Nečakajte však klasický nudný výklad obsahujúce hromadu nezapamatovatelných letopočtov a krkolomných mien. Výklad v slovenčine obsahuje veľa zaujímavých a humorných informácií zo života našich predkov, ktoré sa nedočítate v žiadnej učebnici dejepisu.

Dovolenka v týchto krajinách býva navyše často cenovo dostupnejšie a sľubuje hromadu nezabudnuteľných zážitkov.