Otázky týkajúce sa plávania, na ktoré sa väčšina ľudí bojí opýtať
Plávanie je populárny šport, ktorý sa teší veľkej obľube aj po toľkých rokoch. Komplexne zapája celé telo a pomáha chudnúť bez extrémneho zaťaženia kĺbov. Je to skrátka skvelý spôsob, ako urobiť niečo pre svoje telo, zdravie a hmotnosť bez toho, aby ste sa vystavovali riziku. Poďme si teda odpovedať na niekoľko otázok, na ktoré chce mnoho ľudí poznať odpoveď, ale zvyčajne sa ich boja spýtať.
Prečo ma po vode pália oči?
Stalo sa vám niekedy, že vám pri plávaní do očí špliechala voda a oči vás začali nepríjemne páliť, čo vám aspoň na pár okamihov znemožnilo plávať? Dôvodom tohto javu je najmä mimoriadna snaha o udržanie výnimočne čistej vody. Obrovské množstvo chlóru vedie k podráždeniu očí.
Na druhej strane je dôležité množstvo týchto látok vo vode. V opačnom prípade by bola voda čoskoro plná baktérií a je len otázkou, či by takýto stav nebol ešte nebezpečnejší alebo nepríjemnejší pre oči alebo pokožku všeobecne.
Mám sa mazať, aj keď plánujem plávať hlavne pod vodou?
Mylná je predstava, že pod vodou sa nemôžete spáliť. Slnečné lúče prenikajú cez vodnú hladinu, preto je dôležité použiť opaľovací krém, aj keď budete najbližšiu hodinu pod vodou.
V dňoch, keď slnko svieti veľmi jasne, je tiež vhodné nosiť ochranné okuliare. Pamätajte, že slnečné lúče vyžarujú nebezpečné UV žiarenie, ktoré vedie k poškodeniu očí.
Môžem ísť plávať hneď po jedle?
Už od detstva nám hovorili, aby sme sa nechodili kúpať hneď po jedle. Bola však táto rada naozaj oprávnená, alebo to bol len trik našich rodičov, ktorí si chceli oddýchnuť po veľkom jedle a nekontrolovať nás v bazéne?
Dôvodom tejto rady je strach z kŕčov. Kŕče tesne po jedle počas plávania však nie sú skutočnou hrozbou. Túto múdrosť v minulosti už niekoľkokrát vyvrátilo množstvo lekárov. Nemusíte čakať ani pol hodiny, ale samozrejme, že sa vám bude plávať lepšie. A podľa mnohých ďalších vedcov znižuje aj riziko utopenia, ktoré je pomerne vysoké, ak vstúpite do bazéna hneď po jedle.