Na čo si dať pozor pri joggingu

Podľahli ste tejto návykovej činnosti a každý deň sa snažíte dostať do formy a zabehnúť okruh, ktorý bude o niečo dlhší ako ten predchádzajúci? Pozrite sa s nami na to, čomu by ste sa mali pri behu vyhnúť.

Trúbenie

Kúpili ste si inteligentné hodinky, krokomer alebo iné zariadenie na sledovanie denného výkonu? Títo pomocníci sú skvelým zdrojom motivácie, ale nezabudnite, že nie je potrebné podávať stále sa zlepšujúce výkony. Stanovte si cieľ zlepšovať sa každý mesiac, nie každý deň. Zabránite tak tomu, aby ste na seba vyvíjali zbytočný tlak. Šport nech je zdrojom radosti, nie stresu. Neporovnávajte sa ani s inými športovcami. Zamerajte sa na tempo, ktoré vám vyhovuje.

V tomto prípade preskočte

Nadmerné zaťaženie nôh pri behu vedie k bolesti Achillovej šľachy, kolien, lýtok a chodidiel. Nepríjemné bolesti sú dôsledkom nedostatočného strečingu pred behom, ale aj nadmernej záťaže alebo zle zvolenej obuvi. Ak cítite bolesť v nohách, tréning vynechajte. Na druhej strane, ak máte na nohách len odreniny z iných aktivít, nemusíte sa obávať, že by ste si počas behu ublížili.

Dodržiavajte pravidlá

Hoci je beh behom, má svoje vlastné pravidlá. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste sa zamotali do siete skorých zdravotných problémov spôsobených preťažovaním organizmu, športujte rekreačne a s mierou. Beh by mal byť pohybom, pri ktorom sa vďaka nízkemu tempu behu stále môžete rozprávať so svojím športovým partnerom. Každý deň si na túto činnosť vyhraďte polhodinu. Ak sa cítite nedostatočne vyčerpaní, zvoľte si napríklad jogové cvičenia, pri ktorých zapojíte iné časti tela.

Pravidelné cvičenie je pre naše telo dôležité, ale nič by sa nemalo preháňať. Dodržiavajte odporúčaný čas na behanie, vyhýbajte sa nadmernému cvičeniu a nevhodnej obuvi. Kombinujte tento šport s inými druhmi cvičenia, aby ste sa vyhli jednostrannému zaťaženiu tela.