Ako sa prejavuje syndróm vyhorenia a čo s tým robiť?

Stav fyzickej i emočnej nepohody spojený s vysokou mierou stresu v zamestnaní je častým javom v dnešnej spoločnosti. Vyčerpanie a pocit nenaplnenosti je len začiatok syndrómu vyhorenia. Ako sa prejavuje a čo s tým?

Ľudia dnes vyhľadajú starostlivosť oveľa skôr

Syndróm vyhorenia s nami je už dlho. V minulosti sa ale týmto problémom nevenovala pozornosť a ľudia sa často stretávali s ďalšími problémami, ktoré im zabraňovali v prežití spokojného života. Uvedomiť si svoj problém je základnou cestou na jeho odstránenie. Depresie a úzkosti nie sú jedinou vecou, ​​ktorú rieši terapeut. NEO CENTRUM sa venuje ambulantnej, pobytovej aj online starostlivosti o klientov, kde dochádza k výborným výsledkom a životnej zmene. Často je klinika známa aj pre svoje skúsenosti s liečbou závislostí.

Ako sa prejavuje syndróm vyhorenia

Tento pojem je spájaný predovšetkým s pocitom nenaplnenosti, s klesajúcou produktivitou, ale aj so stratou motivácie k práci. Chronicky prežívaný stres viedol k tomu, že sa nachádzame v stave fyzickej aj emočnej nepohody, a že sa cítime beznádejne a podráždene. Syndróm vyhorenia následne negatívne ovplyvňuje náš život vo všetkých jeho rovinách. Môže mať negatívny vplyv nielen na psychické, ale aj na fyzické zdravie.

Poznáte tieto pocity?

Syndróm vyhorenia môžeme prežívať v rôznych etapách života. Môže ísť o materstvo, dlhodobé zamestnanie, partnerský vzťah, ale aj rodinné situácie. Máte tieto pocity?

  • Venovať sa práci je vlastne strata času.
  • Každý deň je zlý, nič nemá zmysel.
  • Starostlivosť o domov je vyčerpávajúca a nikam nevedie.
  • Pri rannom vstávaní cítim dezilúziu a únavu. Kam sa podela moja energia?
  • Činnosti, ktoré vykonávam, ma vyčerpávajú a zahlcujú.
  • Pracujem len pre ostatných. Tí to navyše aj tak neocenia.
  • Odborná pomoc so syndrómom vyhorenia je základom úspechu. Všetko je možné spracovať a premeniť vo váš prospech. Nájsť pevnú pôdu pod nohami a predísť tak ďalším problémom je viac ako potrebné.