Na aké izbové rastliny si dať pozor, keď máte doma mačky
Vybaviť svoju domácnosť izbovými rastlinami je rozhodne dobrý nápad. Teda pokiaľ berieme do úvahy jedno – nie sú toxické pre štvornohých miláčikov. Existujú totiž také druhy, ktoré s mačkami nejdú ruka v ruke. Dokonca pre nich môžu byť toxické natoľko, že im úplne pohrúmajú tráviaci systém. Na aké konkrétne rastliny si dať pozor a čo robiť v prípade, že k otrave skutočne dôjde?
Jedovatá je diefenbachia, ale aj monstera
Nie je tajomstvom, že mačky sú hravé stvorenia. A aj keď majú k dispozícii nemalé škrabadlo alebo tonu hračiek, najradšej tiež okusujú, prípadne ochutnávajú listy izbových rastlín. Samozrejme nemožno hádzať všetky mačky do jedného vreca, ale v drvivej väčšina tomu tak je (najmä u mačiatok).
Do svojej domácnosti preto neobstarávajte rastliny, ako sú monstera, diefenbachia, tiež filodendron alebo túlitka či kala. Obsahujú totiž takzvané alkaloidy a ihličkovité kryštály šťavelanu vápenatého. Dohromady spôsobí otravu, ktorá sa prejavuje do zhruba 4 hodín po požití rastliny.
Ako spoznať, že sa mačka otrávila?
Medzi typické príznaky toho, že došlo k otrave, patrí podráždenie ústnej dutiny, čo sa prejaví po spomínaných zhruba 4 hodinách po požití rastliny. Zvieratá navyše štiepia hlavou, môžu veľa slintať, otečený jazyk taktiež nie je žiadnou výnimkou. Otiecť môže tiež papuľa alebo hrtan, dochádza k zlému prehĺtaniu alebo k zhoršeniu dýchania.
Ak máte doma citlivejšieho jedinca, nevyhnete sa ani zvracaniu, prípadne hnačkám. Vyskytnúť sa však môže aj arytmia či kóma, čo v najhorších prípadoch vedie k smrti jedinca.
Niektoré rastliny postihujú aj iné časti tela
Avšak nie sú to len spomínané rastliny, ktoré mačkám robia zle. Niektoré iné druhy môžu mačku zasiahnuť na iných miestach. Napríklad toxickými rastlinami pre obličky sú orchidey alebo ľalie. Kardiovaskulárny systém zase postihujú izbové azalky a oslepnúť môže mačka dokonca po požití vianočnej hviezdy, ktorá sa v slovenských domácnostiach onedlho objaví.