Aké mäso je zdravé?

Patríte medzi vegetariánov, vegánov alebo medzi mäsožravce? Týmto témou sa zaoberá nejedno médium, je to veľmi horúca téma v internetových diskusiách. V poslednej dobe sa stretávame hlavne s otázkou, či je mäso zdravé alebo nie. To, že by sme mali jesť mäsa menej, aby sme tak nezaťažovali našu planétu a naše okolie, je neustále omieľaná myšlienka, ktorú však nikto nepodložil tým, že je mäso nezdravé. Keby sa ukázalo, že je mäso nezdravé, pravdepodobne by od neho dalo viac ľudí ruky preč. Lenže pravdou je, že mäso zdravé je. Obsahuje množstvo bielkovín a telu prospešných látok. Ale samozrejme vždy záleží na tom, ako je mäso upravené.

Podľa mnohých odborníkov na výživu je mäso skvelým a cenným zdrojom spomínaných bielkovín a taktiež vitamínov. Mäso napríklad obsahuje vitamín D a taktiež vitamíny skupiny B.

Aké konkrétne mäso je zdravé?

Ak by sme mali vybrať mäso, ktoré by sme mali označiť za najzdravšie, spomenuli by sme ryby a chudú hydinu bez kože. Tieto druhy mäsa neskrývajú na rozdiel od bravčového, hovädzieho alebo jahňacieho mäsa také veľké množstvo tukov. Podľa odborníkov na zdravú výživu a na zdravé stravovanie by sme to rozhodne nemali preháňať s červeným mäsom. Platí v tomto prípade pravidlo – všetko s mierou.

Aké mäso kúpiť?

V najlepšom prípade by sme mali kupovať mäso čerstvé, a to ideálne u prevereného mäsiara. Nebojte sa ale ani mäsa baleného, napokon nie je nič zlé ani na mrazenom mäse, len musíte mať preverený zdroj tohto mäsa. Všímajte si tiež údaje na etikete, ktoré hovoria o porážke zvieraťa. Je veľmi dôležité si to všimnúť.

Ste vegetariánom?

Ak ste vegetariánom, mali by ste si dať pozor na to, aby ste inými spôsobmi do seba dali bielkoviny, ktoré telo k svojmu životu potrebuje. Kvôli absencii mäsa nemusíte mať príjem bielkovín dostatočný, musíte bielkoviny nájsť v iných potravinách.