Praktická detská izba. Kto sa hrá, nehnevá

Detská izba by mala byť miestom, ktoré evokuje detskú fantáziu. Pozrite sa s nami na tipy pre suprovú izbičku, v ktorej je radosť byť.

Nebojte sa deti zapojiť do výbavy

Pokiaľ netvoríte izbu priamo pre bábätko, vždy zapojte svoje deti do jeho tvorby. Práve tým, že budú mať možnosť sa na jeho podobe podieľať, sa s priestorom stotožnia a budú sa v ňom cítiť krásne. Aj keď zvolíte jednofarebný nábytok, ktorý rastie spolu s dieťaťom, vyhrajte si napríklad s nábytkovými úchytmi. Tie dokážu úplne zmeniť ráz celej izby. Z nudy na hravosť. Kto sa hrá, ten predsa nehnevá. A keď vaši nezbedníci odrastú, úchyty jednoducho zmeníte. Super tip, nemyslíte?

Spomienok tak akurát

Deti sa neustále menia a vyvíja. Ak máte v pláne izbičku zabývať síce milými, ale nostalgickými fotkami z ich detstva, asi to nebude najlepší krok. Fotky vašich ratolestí si preto skôr ponechajte v obývacej izbe a deťom na stenách ponúknite priestor na vlastné vyjadrenie. Štýlový typ je napríklad rybárska sieť, na ktorú pomocou kolíčkov upevníte ich výtvarné počiny. V detskej izbe by mala minulosť ustúpiť progresívnej budúcnosti a radosti z objavovania všetkého nového.

Užitočné kútiky

Pre menšie deti si do izbičky vytvorte obľúbené indiánske típí. Je to priestor, kde sa bude dieťa rado hrať a mať v ňom obľúbený bunker a dostatok súkromia. Väčšie deti zase ocenia napríklad pohodlný vak na sedenie alebo chvíľku pohody. Tieto oázy pokoja potom môžete ešte umocniť vo vyššom veku, keď sa okolo lôžkovej časti izby postaví paraván. Vlastné súkromie jednoducho hrá prím, a to v každom veku. Sami sme neboli iní.

Podoba izby by mala vyjadrovať detskú osobnosť, nie postoje nábytkárskych firiem. Prajete si plniť priania sebe, alebo svojim deťom? Vytvorte im kúzelný priestor, kde budú radi.