Ako naučiť deti stolovať

Naučiť deti stolovať, to nie je nič ľahké. Väčšinou to rodičia s deťmi bohužiaľ veľmi skoro vzdajú, avšak vďaka tomu sa dieťa nenaučí stolovania ani v neskoršom veku. Každé jedlo dňa by sa malo predsa zdieľať s rodinou – teda aspoň obedy. Mnohé rodiny však spoločne po narodení dieťaťa aj raňajkujú a večerou, aby si dieťa čo najskôr zvyklo na pravidelné stolovanie a jedenie pri stole. Keďže však naozaj nie je ľahké naučiť dieťa stolovať, máme pre vás niekoľko tipov, ako na to. 

Najskôr je nutné spomenúť, že musíte investovať do poriadne veľkého stola, kam sa zmestia naozaj všetci. Rovnako tak investujte do pohodlných stoličiek, na ktorých vydrží sedieť aj tí najmenší. Len tak si budete istí, že dieťa sa nebude krútiť, ale že bude spokojne sedieť počas celého obedu či večere. 

Je to o režime 

Každý rodič by sa mal snažiť chystať jedlo na stôl zhruba v rovnakú hodinu. Najmä zo začiatku je pravidelný režim pre dieťa veľmi dôležitý. Dieťa sa naučí sadať k stolu automaticky, navyše si týmto aj vy postrážite svoje stravovanie. 

S režimom sa tiež spája to, že všetci rodičia musia zasadnúť k stolu s dieťaťom. Rodičia by rozhodne mali ísť príkladom, keď budú okolo stola len pobehovať, zatiaľ čo dieťa jej, bude chcieť pobehovať taky a nakoniec sa žiadnemu stolovania nenaučí. Choďte aj v tomto príkladom a jedzte spoločne, zaberie to pár minút a vy aspon budete mať istotu, že jedlo vďaka nedostatku času nevynecháte. 

Pozor na kritický vek 

Drvivá väčšina rodičov to vzdáva najmä vtedy, keď deti sú v takzvanom kritickom veku, teda kedy majú zhruba dva a pol, tri a pol roka. V tomto období sú deti veľmi aktívny, nevydržia sedieť nikde ani minútu. Je preto dobré ich pri stolovaní nejako zabaviť, povoľte im treba autíčko alebo bábiku. Taktiež im ich jedlo nakrájajte a nekŕmte je, predsa len je to obdobie, kedy deti chcú všetko robiť sami.