Ako sa správne starať o džínsy?

Aj keď sa hovorí, že móda sa mení ako na bežiacom páse takmer neustále, nie je to mu tak. Napríklad džínsy sú niečo, čo v móde je už nejaký ten piatok. Skrátka a dobre táto vec sa nemení, džínsy je možné navyše nosiť v každom ročnom období, ak im počasie praje. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí džínsy vo svojom šatníku musí obmieňať čo týždeň, zbystrite. Máme pre vás totiž tipy, ako o džínsy správne starať, aby vám vydržali nie týždeň či jedno vypranie, ale rovno celé roky. 

Džínsy nepatrí rozhodne k tomu najlacnejšiemu, čo si môžeme na trhu kúpiť. Naopak je to skôr drahšie záležitosť. V súčasnej dobe džínsy kupujeme s veľkou opatrnosťou, vyberáme si skôr kvalitnejšie modely, pretože nechceme, aby sa nám po prvom vypraní rozpadli. Je však pravdou, že životnosť džínsov sa skôr odvíja od toho, ako sa o ne staráme alebo ako s nimi zaobchádzame. V prípade, že chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie, máme pre vás tipy, čo robiť. 

Príliš časté pranie škodí 

Príliš časté pranie škodí – to je veta, ktorú musíte mať neustále na pamäti. Džínsy neperte po jednom nosenie, naopak je perte pokojne až za štrnásť dní. Čím menej, tým lepšie. Džínsom totiž dáva pranie veľmi zabrať, vďaka pranie džínsy stratí čoskoro farbu a tvar. Džínsy sú z úplne iného materiálu než klasické nohavice, vydrží naozaj ďaleko viac. 

Pokiaľ dôjde na pranie, odporúčame džínsy prať klasicky po starom – teda v ruke. Postačí vám k tomu len voda a mydlo, ani aviváž nie je potreba (po nej sa džínsy len vytahávají). 

Pri praní si taky dajte pozor na to, aby džínsy boli naruby. Len tak predídete skorému vyblednutiu. A rovnako tak majte na pamäti, že džínsy sa zásadne perú v studenej vode, ktorá nemá viac ako štyridsať stupňov Celzia. 

Džínsy do sušičky nepatrí 

Pravdou tiež je, že sa treba vyhnúť sušičke. Bielizeň do sušičky skrátka nepatrí. Len sa tam zrazí. Ideálna zaveste džínsy hore nohami, prípadne do vodorovnej polohy. Zachovajú tak svoj tvar.