Mobil ako skaza vodičov. Akých ďalších chýb sa dopúšťa?

Vodičský preukaz si väčšinou robíme svojich osemnástich rokoch. Svoj automobil si však kupujeme až o niekoľko rokov neskôr. Dalo by sa povedať, že máme niekoľko rokov na to, aby sme sa naučili s autom našich rodičov. Máme niekoľko rokov na to, aby sme sa vyvarovali mnohým chybám, ktorých sa dopúšťame. V súčasnej dobe sa dopúšťame predovšetkým chýb s mobilným telefónom, ktorému sa dnes prezýva naše skaza. Trávime na ňom toľko času, sme neustále online a už si ani nedokážeme predstaviť, aké to je byť offline. Vlastne už nevieme, v akých situáciách by sme offline byť mali. Jednou z tých situácií je jazda v aute. 

Skutočne málokto si uvedomuje, že mobilný telefón je stále tou hlavnou príčinou dopravných nehôd. Automobily sú v tomto smere našej skazou, bohužiaľ. Neustále je držíme vo svojich rukách a nesledujeme vozovku. Vnímame hovor niekoho na druhej strane telefónu a nepostrehneme húkajúce sanitku alebo hasičov. 

Telefón, je skrátka a dobre vynález, na ktorý by sme sa počas cesty nemali ani pozrieť. 

Nikdy za jazdy netelefonujte! 

Jednou z tých hlavných chýb, ktorých sa vodiči s telefónom dopúšťa, je telefonovanie. Aby sme nemuseli riadiť len s jednou rukou, existuje takzvané zariadenie HANDSFREE, ktoré nám umožňuje volať v automobile, bez toho aby sme museli vziať mobil do rúk. Prečo ho teda väčšina vodičov nepoužíva? Prečo radšej siahnu po telefóne, vďaka ktorému nebudú riadiť tak kvalitne, ako by mali? 

Pri telefonovaní sa často upíname na rozhovor a nevšímame si dôležitých vecí na vozovke. A presne takto vznikajú dopravné nehody. 

Textování je ešte horšie 

Človek si povie, že telefonovanie za volantom je tá najhoršia chyba, ktorej sa človek môže za volantom dopustiť. Lenže ďaleko väcší chybou je textování. Len vďaka sms správam, ktoré píšeme za jazdy, si nevšímame farby na semafore, veľakrát nestihneme zaregistrovať vodiča pred nami a neubrzdíme to, inokedy nevidíme chodca, ktorý prechádza ceste.