Ako šiel čas u plesových šiat

Čas bohužiaľ nezastavíme, musíme sa mu skrátka podriadiť. To neplatí len v živote ako takom, ale aj v rôznych oblastiach, ako je napríklad módny svet. Najmä v móde ide ten čas veľmi názorne vidieť. Predsa len každý rok zháňame napríklad plesové šaty na nasledujúce plesovú sezónu a len sa vždy čudujeme, kam sa móda počas toho roka opäť posunula. Je to ale dobrý posun alebo nie?

Väčšinou sa ani nepozastavíme pri jednotlivých kúskov, ak ponáhľame. Ak si vyberáme šaty na ples v zhone, častokrát vezmeme tie prvé, ktoré uvidíme. Avšak je nutné poznamenať, že ak vyberáme šaty s rozvahou, väčšinou sa nám pred očami ukážu šaty z tohto roku, potom aj z toho predošlého. A my sa na chvíľku zamyslíme nad tým, ako sa vlastne ten čas podpisuje práve na plesových šatách.

Poďme si preto aj my spomenúť, ako šiel čas u plesových šiat. Určite sa zabavíme nad niektorými kúsky, ktoré sme boli ochotní nosiť.

Pamätáte si na umelé, gýčovité šaty s korzetom?

V jednu chvíľu sa nosili veľmi hojne korzetové šaty. Tie nie sú samy o sebe nič zlé, pokiaľ však nie sú z lacného materiálu, ktorý sa blyští. Väčšinou sme také šaty kúpili u Vietnamcov v nejakom krcálku. Stáli pár korún, ale vyzerali ako pre princeznú. Až neskôr nám došlo, že išlo o úplne gýčovité veci, ktoré vyzerali šialene umelo. Väčšinou boli rôznofarebné, leskli sa a mali kruhy pod sukňou, aby vyzerali šaty objemnejšie.

Potom prišla éra krátkych šiat tesne pod zadok

Nasledovala éra šiat, ktorá siaha ešte trochu do dnešného dňa. Sú to šaty, ktoré nám siahajú tesne pod zadok. Na plesy sa väčšinou nosili hlavne vo svojej krajkové podobe. Väčšinou to boli umelé čipky, z ktorých trčali škaredo nite. Šialene hrýzli, napriek tomu je ženy nosili, pretože si mysleli, že v lepšom kúsku na ples ísť nemôžu – ale mohli. Avšak tieto šaty nosili hlavne tie, ktoré mali dlhé nohy, čo vyzeralo ešte otřesněji, pretože ak si dá dlhonohá kráska šaty tesne pod zadok a k tomu podpätky, vyzerá pomerne cudne.

Dlhé šaty nakoniec zvíťazili

Samozrejme na krajkách ako takých nie je nič zlé, ale iba v spracovaní s týmito šatami sa na ne nemôžete ani pozerať. Ak by sa však dali na dlhé šaty, potom by to bolo úplne o niečom inom. Konkrétne dlhé šaty sú aktuálne trend, ktorý stojí za to mať.

Dlhé šaty sú pre každú postavu, ale je lepšie si k nim dať podpätky, pretože nohy potom budú vyzerať aj pod šatami dlhšia. Pri dlhých šiat sa fantázii medze nekladú, často sa však volí šaty úzke aspoň do pása a potom s rázporkom.