Ako spoznať, že blízki trpí Alzheimerom?
Každý človek má nejakého strašiaka vo svojej skrini. Zatiaľ čo niektorí ľudia sa obávajú toho, že im na dvere zaklope rakovina, iní sa boja toho, že ich blízkych napadne Alzheimer. Aj keď sa o Alzheimerovej natočilo aj veľa komediálnych snímok, rovnako sa jedná o chorobu, ktorú treba brať vážne. Mnohí ľudia sa dokonca o svojich blízkych ani nedokážu postarať s touto chorobou, pretože práve táto choroba je nevyspytateľná rovnako ako správanie ľudí s touto chorobou. Ak človek postihne Alzheimer, väčšinou sú podrobené do opatrovateľského centra, kde sa práve o ľudí s touto chorobou starajú.
Keďže je Alzheimerova choroba veľmi častá a môže postihnúť nás samotných i blízkych v našej rodine, prezraďme si, ako spoznáme zavčasu, že naši blízki alebo aj my sami trpíme touto zradnú chorobou.
Strata pamäti
K typickým príznakom Alzheimerovej choroby patrí strata pamäti. To je príznak, o ktorom vie rad ľudí. Je však potrebné konštatovať, že strata pamäti naozaj nepríde naraz, ako si mnohí ľudia myslia. Strata pamäti sa dostaví priebežne, začne sa vkrádať do bežných denných činností. Veľakrát si to zo začiatku ani neuvedomujeme, že strácame pamäť. Všimnúť si toho môže napríklad práve naše najbližšie okolie.
Výpadok slov
K ďalším veľmi častým príznakom Alzheimera patrí tiež výpadok slov. Väčšinou sa slová priraďujú k úplne iným veciam, než čo dané slovo naozaj označuje alebo k čomu patrí. Väčšinou chorí ľudia trpiaci Alzheimerovou chorobou tiež zle hovoria alebo im trvá dlhšie vysvetliť to, čo práve majú na mysli alebo čo práve vysvetliť chcú.
Opakovanie
Ľudia trpiaci Alzheimerovou chorobou sa tiež veľmi často opakujú. Napríklad keď sa ráno oholí, nepamätajú si to a popoludní znova siahajú po holiacim strojčeka. Opakovanie počas dňa je teda ďalší typický príznak choroby, ktoré sa obávajú predovšetkým starší ľudia.