Ako vybieliť oblečenie, aby opäť vyzeralo ako nové? Tip pre každú gazdinku

Mnoho z nás miluje biele oblečenie. Ovšem naozaj biele zostane snáď len prvý deň nákupu. Akonáhle sa v ňom párkrát prejdeme, niekoľkokrát dostane zabrať v práčke a belosť je tá tam. Najhoršie to odnáša oblasť podpazušia u tričiek, kde za to môžu predovšetkým dezodoranty a pot. Hotovú katastrofou potom sú ale biele ponožky. Tie do seba dostanú špinu na trvalo snáď už behom pár prvých krokov po koberci. Pritom nemusíte mať doma neupratane, proste prach a trenie o ďalšie farebný materiál robia s bielou farbou svoje.

Komerčné prostriedky zvyčajne nefungujú

V obchodoch sa predávajú prostriedky na bielenie bielizne, na škvrny od potu a ďalšie ťažko odstrániteľné škvrny. Hlavne deti majú repertoár škvŕn snáď nevyčerpateľný a iste poznáte, aká všetka prekvapenie vám dokážu z vonku na oblečenie doniesť. Kto niekedy vyskúšal niektoré z prostriedkov v drogériách, tak určite vie, že prakticky žiadne z nich nefungujú. Čiastkové nečistoty niektoré odstránia, ale biele prádlo už nikdy nevyzerá ako nové.

Beli bielizeň svojpomocne

Využiť na bielenie bielizne možno našťastie tiež iné metódy, ako je komerčne dostupná chémie. Tak napríklad kyselina boritá, ktorú zakúpite v lekárni. Postačí 10 gramov kyseliny na 10 litrov vody. Namočte bielizeň do výslednej zmesi a nechajte pôsobiť po dobu 2 hodín. Roztok prenikne hlboko do vlákien tkaniny a nedá šancu ani zapraným škvrnám.

Ďalšou možnosťou je zmiešanie 200 gramov kvalitnejšieho pracieho prášku s niekoľkými kryštálmi manganistanu draselného a 10 litrami vody. Kryštály však najprv vopred rozpustite v menšej nádobe alebo hrnčeka. Stačí dostatočne dlho dôkladne miešať a počkať, až voda dostane ružový nádych. Naozaj dôkladne kryštály rozmiešajte, pretože inak vám zanechajú na oblečení škvrny. Zlejte roztok do vedra s dostatočne teplou vodou, namočte bielizeň a vedro zakryte. Pôsobiť nechajte, kým nie je voda studená. Bielizeň vytiahnite a dôkladne prepláchnite vodou.