Mierite do Argentíny? Zistite niečo o histórii krajiny

Ponúkneme Ak vám niekoľko indícií, napríklad: Jeho svätosť pápež František, Lionel Messi, Diego Maradona, Juan a Evita Peron, Che Guevara, tango, maté, hovädzie steaky, pampa, všetci ľahko pochopíte, že sme zavítali do Argentíny.

Argentína je súčasťou Južnej Ameriky. Na západnej strane krajiny sa tiahne pohorie Andy (najvyššia hora Aconcagua – 6960 metrov n. M.), Ktoré tvoria prirodzenú hranicu medzi Argentínou a Čile. Na severe susedí Argentína s Bolíviou a Paraguajom, s Brazíliou na severovýchode a východnom hraničnom územím je Uruguaj. Zostávajúce východné brehy Argentíny sú obmývané Atlantikom.

V súčasnosti patrí Argentíne časť Ohňovej zeme – Tierra del Fuego, časť Antarktídy a niekoľko ostrovov v južnom Atlantiku. V rebríčku najväčších krajín sveta zaberá Argentína ôsmu priečku. Hlavným mestom je Buenos Aires.

Obyvateľstvo Argentíny

Dochované údaje o prítomnosti človeka v tejto oblasti pochádzajú už z doby paleolitu.

Obyvateľstvo Argentíny je prevažne európskeho pôvodu – zhruba 85% Argentínčanov má korene v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Rusku a na Britských ostrovoch. Tento pôvod možno objaviť aj v argentínskej kultúre; napríklad budova Opery v Buenos Aires Teatro Colón bola po jednotlivých častiach privezená z Európy a prvým uvedeným dielom bola opera Aida od Verdiho. Zvyšných 15% Argentínčanov tvoria pôvodnú indiánske obyvateľstvo, Afroameričania, miešanci.

Politický a ekonomický rozvoj krajiny

Z celej dlhej histórie Argentíny (ktorá vydá na samostatnej dlhšie rozprávanie), spomeňme len to, že tu v mnohých fázach vývoja panovala vojenská diktatúra a dochádzalo ku genocíde obyvateľstva. Krajina zažila veľa masakrov a nepokojov, občiansku vojnu, povstanie, revolúciu a kontrarevolúcii; dozvedáme sa o teroristických partizánoch aj vyhladzovacích dekrétoch. Argentína mávala obdobia, kedy sa jej ekonomicky veľmi dobre darilo, avšak vďaka uvedeným udalostiam a politickej nestabilite vyústil rozkvet často rovno do hospodárskych kríz.

To, čo nemôžeme vynechať, pretože to k Argentíne neodmysliteľne patrí, je obdobie prezidenta Juana Peróna, po boku s manželkou Evou Máriou Duarte del Perón, zvanú Evita.