Ako vypestovať trávnik. Nech záhrada zíva zelenú
Prechádzať sa bosí po záhrade, aby to jediné, čo cítite, bola krásne zelená, mäkučká tráva. Bohužiaľ nie každá záhrada zatiaľ trávnatou plochou oplýva. Preto si poďte vypestovať trávnik krok po kroku.
Ako začať
Sú dve varianty, ako sa dá začať. Ak už máte zatrávnenú plochu, budeme musieť trávnik trochu skultivovať. Najprv trávu posekajte na krátko. Teraz budeme musieť vytrhať burinu, ktorá kazí celkový dojem, aby nám na ploche zostala iba tráva. Druhou možnosťou je sa pôvodnej trávy zbaviť a vysádzať novú trávu, bez buriny. Trávy sa môžeme zbaviť napríklad orbou.
Zalievanie trávnika
Zalievať trávu nie je vždy nutné, ale určite to odporúčame. Ak trávnik potrebuje zaliať vodou, spoznáte v prípade, že začne osychať, žltnúť a hnednúť. Zmena farby je jasným znamením, že nie je niečo dobre. Najčastejšie to práve býva nedostatok vody. Aj pri dobre sfarbenej tráve je vhodné ju z času na čas pokropiť vodou. Tráva je potom sviežejšia a viac zelená. Do vody tiež môžete pridať rôzne prípravky na podporu rastu trávy a živiny, potrebné pre dobrý vzhľad. Pre väčšie trávne plochy je tiež možnosť automatického kropiča, ktorý zaistí pravidelné zavlažovanie trávnej plochy a zbaví vás teda veľa práce. So zalievaním to ale nepreháňajte. Prehnané množstvo vody môže spôsobiť nepríjemné plesne a zničenie celého trávnika.
Kosenie trávnika
Ďalšou dôležitou činnosťou je trávu pravidelne kosiť. Kosením udržujeme jej správnu veľkosť, ale aj dobrý stav. Na kosenie je vhodné používať klasickú elektrickú kosačku, ktorá je ďaleko účinnejšia ako ručné kosenie. Trávu v žiadnom prípade nenechávajte príliš prerásť a vždy myslite na pravidelné kosenie. Pravidelným kosením tiež minimalizujete výskyt nepríjemných kliešťov a ďalšieho hmyzu.
Ďalšie možnosti
Pre ešte lepší vzhľad trávnika je možnosť použiť ďalšie prípravky. Sú to napríklad rôzne hnojivá, ktoré dodávajú tráve živiny a celkovo zlepšia ich vzhľad. Môžu to byť rôzne prípravky na odstránenie hmyzu, napríklad nepríjemných mravcov a kliešťov.