Ako zariadiť kuchyňu v Provence štýle

Provence, francúzsky región známy svojimi levanduľovými poľami, očarujúcimi dedinami a členitým stredomorským pobrežím, má svoju osobitú energiu. Ďaleko od pôvabu a veľkoleposti Paríža – ktorý má tendenciu ovládať americké predstavy – Provencia je celá o slnečnom svetle, čerstvom vzduchu a zvukoch a vôňach prírody. Ako si kúsok vziať k sebe domov?

Farby a materiály

Najprv si predstavte Provence štýl. Aké materiály a farby sú preňho typické? Provence je francúzsky vidiek, a preto vyberajte z prírodných materiálov, ako je drevo, keramika, kov s patinou alebo tehly. Pri výbere farieb by ste mali pozerať nad krémovú, svetlo hnedú, alebo bielu v kombinácii s pastelovo modrou, zelenou, fialovou alebo ružovou. Práve tieto kombinácie zaručia romantickú Provence atmosféru.

Nábytok

Aj pri výbere kuchynskej linky stavte na odtiene bielej, šedej či vanilkovej. Vyberte takú, z ktorej presvitá kresba dreva. Pri dvierkach sa nebojte zdobenia či rámčekov a autenticitu podčiarknite kovovými úchytkami.

Pokiaľ máte v kuchyni dostatok miesta, umiestnite doprostred ostrovček, nad ktorý môžete zavesiť riad. Rozhodne nezabudnite na otvorené police a komody s presklenými dvierkami. Do nich vystavte svoje obľúbené taniere, hrnčeky, dekorácie, ale aj hrnce a panvice.

V jedálni nesmie chýbať pevný drevený stôl. Vyšperkujte ho obrusom a kúpte k ňom drevené stoličky so sedákmi z pleteniny a vysokými operadlami. Pokiaľ aj tu nájdete trochu miesta nazvyš, zaplňte ho typicky starým, dreveným príborníkom.

Doplnky

Bez doplnkov by to v žiadnom prípade nešlo! Chýbať nesmú typické misky, riad, taniere, hrnčeky, poháre, keramické doplnky, či biely alebo krémový porcelán. Príjemnú atmosféru tiež pomôžu vytvoriť vonné sviečky a svietniky. Ak máte drevené dosky, nebojte sa ich vystaviť, do vidieckeho štýlu sa skvele hodí.

A to najdôležitejšie! Provencia znamená vôňu levandule, ktorá by vám na stole tiež nemala chýbať. Ako dekoráciu môžete využiť aj usušený zväzok zavesený na háčik.

Do vidieckeho štýlu môžete zladiť aj záclony a obrusy. Namiesto plastových krabičiek, zvoľte prútený riad. Zdá sa vám, že sú to všetko iba detaily? Tie ale vytvárajú toľko chcený Provence štýl.