Akých chýb sa dopúšťame pri výmene tlmičov?

Tlmiče do auta sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Majú vplyv na to, ako automobil zvláda zákruty alebo aké je na neho počas cesty spoľahnutie. Ak patríte k jedincom, ktorým sa vozidlo nadzvedá po vjazd na hrboľ alebo komu sa automobil neudrží v zákrute, pravdepodobne sú tlmiče Audi alebo iné značky pripravené na výmenu. Odporúča sa s takými tlmičmi ešte zájsť do servisu, kde sa o výmenu postarajú sami odborníci.

Bohužiaľ mnoho ľudí si zmyslí, že tlmiče vymení sama. Lenže v takom prípade dochádza k mnohým chybám, ktoré bezpečnosť pri jazde naozaj nijako neznásobí. Naopak tým, že sa tlmiče vymení zle sa zvýši pravdepodobnosť čiernych scenárov.

Rázový uťahovák používame zle

Jednou z najčastejších chýb pri výmene tlmičov je, že používame rázový uťahovák nevhodne. Tým, že náradie použijeme zle môže dôjsť k poškodeniu nielen tlmičov, ale podvozku ako celku. Hrozí tiež uvoľnenie matice vnútri tlmiča. To môže mať za následok vystrelenie piestnice, a to následne vedie k porušeniu tesnenia a k úniku kvapaliny z tlmiča.

Inými slovami – tento zákrok nás následne môže vyjsť ďaleko drahšie, než keby sme prenechali výmenu tlmičov na odborníkoch.

Doťahujeme tlmiče na zdviháku

Zdvihák je skutočne skvelým pomocníkom, s ktorého pomocou môžeme lepšie opravovať jednotlivé časti vozidla. Lenže pri výmene tlmičov s ním musíme vedieť tiež pracovať. Ak sa blíži konečné doťahovanie tlmičov, mali by sme vozidlo spustiť na zem. Chybou je, keď tlmiče doťahujeme, keď ešte visí na zdviháku. Rovnako tak spúšťame automobil k zemi, keď sa mení objímky alebo strmene.

Nekontrolujeme geometriu

Tretia častou chybou pri výmene tlmičov svojpomocne je, že vynechávame kontrolu geometrie. Vyváženie kolies je skrátka veľmi podstatné a nevypláca sa tento krok zanedbať.